RCA nedir?

RCA, Right Coronary Artery kelimelerinin kısaltmasıdır, Türkçe Sağ Koroner Arter anlamına gelmektedir. RCA, sağ kalbin tamamına yakın bir kısmının, sağ ve sol kalbi birbirinden ayıran kas tabakasının 1/3 alt kısmının, kalbin ritmini sağlayan Sinoatrial düğümün ve genellikle de ritim elektriksel ileti yolunun karıncıklara iletilmesini sağlayan Atrioventriküler düğümün kan dolaşımından sorumludur.

Özellikle LAD denilen LMCA nın en büyük dalının tıkanmasında, kalp kasları içinden köprü damarlar yaratarak hastanın geçirmekte olduğu enfarktüsün sınırlı kalmasını sağlar. Diğer koroner arterlere göre RCA daha küçük ve önemsiz gibi görünse de, tıkanması (enfartüs), hastayı yine de öldürebilir. RCA enfarktüsü “Sağ kalp yetmezliği denilen” son derecede ölümcül bir komplikasyon yaratabileceği gibi, ileri derecede kalp ritminin yavaşladığı “block” olarak adlandırılan, yine ölümcül olabilen bradikardilere ya da ventriküler fibrilasyon dediğimiz kalbin aşırı derecede hızlı atmasına (400-600/dakika) neden olabilir.

Hasta zamanında hastaneye yetiştirilebilirse, tıkanan RCA, bir stent uygulanarak açılabilir. Bu başrılamasa bile; bir kalp pili yerleştirilerek hastanın dolaşımı düzeltilebilir ya da hasta ventriküler fibrilasyona girdiğinde, elektrik şoku verilerek hayatta tutulabilir. Genellikle RCA enfarktüslü bir hasta hastane şartlarında hayatta tutulabilir ve nadiren (hiçbir tedaviye yanıt alınamayan hastalar) koroner bypass ameliyatına ihtiyaç olur.

LMCA nedir?

LMCA (Left Main Coronary Artery ) Sol Koroner Arteriel sistem dir. LMCA sol kalbin ortalama %80-90ının beslenmesinden sorumludur ve istisnai durumlar haricinde tıkanması ölümle sonuçlanır. %50nin üzerindeki darlıklar, hastanın operasyonunu gerektirir.

LMCA enfarktüslerinde kalp ancak birkaç atım yapabilir, saniyeler içinde enerji depoları boşalır ve hastanın ya kalbinin durmasına ya da ventriküler fibrilasyona (ölümcül ritim bozukluğu) girmesine neden olur. LMCA lezyonu saptanan bir hastada bacak atar damar hastalıkları ve beyin (Karotis) arteri hastalıkları çok sıktır.

rca

RCA konektör nedir?

Genel olarak analog video ve ses sinyalini taşımak için kullanılır. RCA konnektör 1940'ların başında Radio Corporation of America isimli Amerikan firması tarafından geliştirilmiştir. RCA ismi bu şirketin isminin baş harflerinin kısaltmasından oluşur. RCA konnektörlerin en büyük sorunu, erkek konnektörün sinyal taşıyan canlı ucunun, dış kısımda kalan referans ucu değmeden dişi kısım ile temas etmesidir.

Çalışan cihazlarda konnektör sökülüp takılırken, kısa süreli yüksek bir sesin çıkmasına, hatta bazı durumlarda aygıtın bozulmasına sebep olur. Bu sebeple, aygıt çalışıyorken RCA konnektörü söküp takmak sakıncalıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç