Rami nedir?

Çin Hindi, Çin ve Japonya'da yetişen bir bitkidir. Ispanakgillerdendir. Sapından elde edilen lifler dokumacılıkta kullanılır.  Gövdelerinin kabuk kısmından çıkarılan lifler rami adını taşır, yumuşak ve çok sağlamdır. Kullanıldığı yerler: Rami, ince ve kaba dokumacılıkta kullanılır. Yünle veya pamukla karıştırılan liflerle dokunan kumaşlar sert ve dayanıklı olduğundan bilhassa döşemecilikte çok rağbet görür.

Rami çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. Lifleri her yıl biçilmek suretiyle saplarından elde edilir. Yaprakları iri ve etli olduğu için ipek böceği beslenmesinde de kullanılır. Lif için yapılan hasattan sonra 50-60 günde bitki tekrar lif biçimine gelebilmektedir. Lif hücreleri, rami bitkisinin gövdesindeki kabuk kısmının hemen altında demetler halinde bulunur. Bitkilerin yaprakları sararmaya başladığında hasadı yapılır.

rami

Bitki henüz yaşken kabuk kısımları bir bıçak yardımıyla sıyrılarak elle veya makinelerle temizlenir. Üzerindeki zamksı maddenin uzaklaştırılması için çürütme işlemi uygulanır. Kimyasal maddelerle veya mikroorganizmalarla yapılan zamk giderme işlemi yapılır. Lifler yumuşayarak daha iyi eğrilebilir hale gelir. Bir yılda 5-6 kez rami lif için hasat edilebilir. Bitki ömrü 6-20 yıl arasında değişebilmektedir.

Köklerindeki rizomları yardımıyla yeni genç sürgün ve filizler vererek, toprak üzerinde bir bitki topluluğu oluşturur. Rami bitkisi 1-2.5 m boylanabilmektedir. Çiçek yapısı monoik olup (tek evcikli), rami çiçekleri yabancı döllenmektedir. Rami lifleri pamuk liflerinden 5 kat, kenevir liflerinden 2 kat, ve keten liflerinden dört kat daha sağlamdır. Rami lifleri pamuk ve keten liflerine karıştırılarak tekstilde kullanılmaktadır. %55 rami ve %45 pamuk liflerinden yapılan elbiseler makinalı yıkamaya oldukça dirençlidir. Rami liflerinin %20 nem tutması nedeniyle deniz suyuna dayanıklı halatların yapılmasında ve absorbentlerin yapımında değerlendirilir.

Rami bitkisinden 100-200 kg/da lif, 300-400 kg/da kuru sap elde edilir. Rami bitkisi dünyada en çok; Çin, Tayland, Kore, Filipinler ve Brezilya'da üretilmektedir. Rami bitkisinden elde edilen lifler bakteri ve böceklere karşı dayanıklıdır, ter emicidir ve kolay kurur ve ıslanınca sağlamlığı artar, ancak elastik değil ve kolayca buruşur ve pamuğa oranla daha kolay eskir. Balık ağlarının ve spor filelerinin yapımında ve banyo havlularında oldukça fazla oranda kullanılır. Rami tarımı sıcak ve nemli bölgelerde yıllık yağışın 1000 mm olduğu bölgelerde sulanmadan yapılabilir.

Toprak isteği yönünden seçici olmayıp uygun drenajlı topraklarda yetişebilir. Toprak için pH 5.5-6.5 uygundur. Kuraklığa orta derecede dayanıklıdır. Hasat çiçeklenmenin başında başlar. Bu dönemdeki hasatdan yüksek kalitede lif elde edilir. Bazı ülkelerde makinalı hasat yapılmaktadır. Havuzlamayla lif elde edilir ancak havuzlama yöntemi diğer lif bitkilerine oranla biraz daha zordur. Çeşitli yerel giyim eşyaları, döşemelik kumaşlar, ip ve halat yapımında kullanılır.

Sözlükte "rami" ne demek?

1. İsırgangillerden, çin, vietnam ve malezya'da yetişen değerli bir bitki (boehmeria nivea).
2. Bu bitkinin dokumacılıkta kullanılan lifi.

Rami kelimesinin ingilizcesi

[ramus] n. branch, offshoot
n. male first name
n. Rami, male first name
Köken: İngilizce

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç