Qos nedir?

QoS, İngilizce Quality of Service kelimelerinin kısaltmasından oluşmaktadır. Türkçe servis kalitesi anlamına gelmektedir.

Bir kullanıcının ya da bir uygulamanın ağdan aldığı genel servis deneyimini tanımlamak için kullanılan geniş kapsamlı bir ifadedir. Servis kalitesinin içerisinde teknoloji, mimari ve protokollerin geniş bir yelpazesi bulunmaktadır. Ağ işletmecilerinin içerisinde uçtan uca kaliteli bir servis sağlayabilmeleri için ağ bileşenlerinin veri akışına istikrarlı bir şekilde müdahalede bulunmasını sağlamaları gerekmektedir.

VOIP destekli bir ağ içerisinde hattınız yoğun ise VOIP paketlerini gönderemiyorsunuz ya da gecikmeli gönderiyorsunuz fakat VOIP paketlerinin beklememeleri gerekmektedir. Bu nedenle VOIP gibi yüksek öncelikli paketlerin üstünlük durumuna göre gönderilmeleri gerekmektedir.

Servis kalitesini belirleyen servis hizmetlerini öncelik durumuna göre ayıracak olursak 3 çeşit servis hizmeti bulunur.

1. Best-Effort Modeli: Bu modelde paket kendi olanakları ile elinden geldiğince öncelik bulmaya çalışır. Paketler kendilerine has, ağ cihazlarından bağımsız bir öncelik bilgisini taşır. 
2. Integrated Servis Modeli: Bu modelde pakete yardımcı paketler ile yol açılması sağlanır fakat yinede yolun yoğunluğu sıkıntı yaratmaktadır.
3. Differentiated Servis Modeli: Bu modelde paket yola çıkmadan ağ denetlenir ve ağın durumuna göre yol belirlenip ya belirlenen yoldan gider paket ya da yeni bir yol tahsis edilip o yoldan gönderilir paket.
Servis kalitesi (QoS) ile amacımız paket kayıplarını, gecikmeleri azaltarak hatta mümkünse tamamen ortadan kaldırarak kaliteli bir servis verilmesini sağlamaktır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç