Qnet nedir?

Hong Kong merkezli olan QNet Ltd firması, 1998 yılında ruhani bir lider olarak tanımlanan, Malezya ve bölgesinde bir çok hükümetin övgülerini alan Dato W. Eswaran tarafından kurulmuştur.

Uzak doğuda popülerliği git gide artan fakat batı dünyasının henüz kabüllenemediği enerji ürünlerinin yanı sıra mücevherat grubu, kişisel bakım ürünleri,tatil, online eğitim, gıda takviyeleri, lüks kol saatleri, su arıtıcı, hava arıtıcı gibi ev gereçlerini de içeren geniş bir ürün grubu bulunmaktadır.

Formula-1' de araç sponsorluğu alma başarısını göstermiş dünya üzerindeki tek Network Marketing firması olarak dikkat çekmektedir. 2014 sezonundan itibaren İngiltere Premier Lig’in son şampiyonu Manchester City kulübünün Direct Selling sponsorluğunu almış olduğu iddiaları ortada dolaşmakta ise de, henüz firma yönetiminden yapılan bir açıklama olmamıştır.

Firmanın her özel kurum ve kuruluş gibi para kazanma ve para kazandırma politikasının yanı sıra, kurucuları tarafından üzerine yüklenen bazı manevi değerler, Rytm isimli vakıf ile faaliyete geçirilerek, bir çok uzak doğu ülkesinde toplumsal sorunlara müdahele etmekten geri kalmayan gönüllü çalışanlarını seferber etmiştir. Türkiye kuruluşu olan QNet Türkiye, 2010 yılında faaliyete geçmiştir.

Diğer bütün Network Marketing firmalarının, kronik şekilde bir ülkeye ilk yatırımlarını yapmaya başladıkları süreçte karşılaştıkları sorunlardan nasibini   QNet Türkiye’ de ziyadesiyle almıştır. QNet Türkiye de bazı kesimlerin hışmına uğrasa da, sağlam temellere oturtulmuş olan firma gelenekleri sayesinde ayakta kalmayı başarmanın dışında, ülkemizde faaliyette olan bir çok yerel firmadan daha çok tüketici haklarına sahip çıkmış, sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer misali,  katı bir hukuk politikası izlemiştir.

Qnet Türkiye ayrıca Türkiye tarihinde bir ilki gerçekleştirerek, üyelerinin kazanmış oldukları komisyonlardan %20 vergi kesintisi yapma yoluyla, bu kesintileri temsilcilerin adına devlete ödemek gibi radikal bir adım atmıştır. Ve bu uygulamaya ilgili kurumların ilgisini çekmek suretiyle, son zamanlarda içeriğini bir çoğunuzun merak ettiği ve TBMM den geçirilmiş bulunan yeni kanunların yürürlüğe geçmesinde kısmen etkili olmuştur.

Müşteriye fatura yok

Forbes Dergisi’ne göre yıllık cirosu 4.3 milyar doları bulan QI Group’un, 150 ülkede 9 milyon bağımsız temsilcisi bulunan doğrudan satış firması QNet’in Türkiye Genel Müdürü Cem Geyik, sektörün Türkiye’de yol açtığı vergi kaybının faaliyet gösteren firmaların bağımsız temsilcilerinin gerçekleştirdiği ürün satışlarından kaynaklandığını söylemiştir.

Geyik, “Oysa ürünü satın alan temsilci değil, onların müşterisi. Satın alınan ürün ve bu ürüne ait fatura, doğrudan bağımsız temsilciye gitmekte ve bağımsız temsilci ürünü nihai müşteriye satmakta. Satış işlemi gerçekleştiğinde nihai tüketici vermiş olduğu ürün bedeli karşılığında ise herhangi bir fatura almamakta” dedi.

Tüketici de mağdur oluyor mu?

Mağazacılık sisteminin alternatifi olan doğrudan satış sisteminde uygulanan fatura yöntemi sağdece vergi kaybına yol açmıyor, tüketici mağduriyetlerini de beraberinde getiriyor. Türkiye’de 2 yıl gibi kısa sürede 65 bin bağımsız temsilci sayısına ulaşan QNet’in Genel Müdürü Cem Geyik’e göre, aldıkları üründen memnun kalmayan müşteriler, yasal hakları gereği kendisine tanınan iade hakkını da kullanamayabiliyor.

Bu da ürünle birlikte firmaya başvurduğunda ortaya çıkıyor. Firma, müşterinin elinde doğal olarak fatura olmadığından iadeyi kabul etmeyip, müşteriyi kendisine ürün satan temsilciye yönlendiriyor. Bu da mağduriyetleri beraberinde getirebiliyor.

Vergi kaybı nasıl oluşuyor?

Bağımsız temsilciler ürünü şirketten satın aldığında yüzde 20 ile yüzde 45 oranında değişen indirimlerden yararlanıyor. Bu indirimin belli bir miktarını isterlerse müşteriye kullandırıyor, istemezse kullandırmıyor. Böyle olunca da nihai tüketici fiyatı 140 TL olan bir ürün, temsilciye 100 TL’ye veriliyor.

Kendisinden bu ürünü nihai tüketiciye 140 TL’ye satması isteniyor. Ürün 100 TL üzerinden fatura edilerek, temsilciye gönderiliyor. Aradaki 40 TL’nin herhangi bir faturası olmadığından direkt bağımsız temsilcinin cebine giriyor. Böyle olunca da temsilciler gerçekleştirdikleri satıştan devlete herhangi bir gelir vergisi verilmemektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç