PWM nedir?

PWM (Pulse Width Modulation), darbe genişlik modülasyonu anlamına gelir. Temel olarak çıkışta elde edilmek istenilen sinyalin bant genişliğini (frekans düzenlemesi olarak da düşünülebilir) ve dalga biçimini belirlemek amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Genellikle SMPS (Switched Mode Power Supply) lerde yüksek akımla düşük voltajlı sinyal elde etmek için güç elektroniği teknolojisinde sıkça kullanılan bir yöntemdir.

Aynı zamanda bilgisayar işlemcisinin çekirdek voltajını veren mosfet transistörlerdir.

Günümüzde PWM yönteminin en çok duyulduğu yer; dc motorların hızlarının ayarlanması ve güç kaynaklarıdır. SMPS güç kaynaklarında, düzenlenecek olan çıkış voltajlarını bu teknikten yararlanarak elde etmektedirler. Bu sayede, yüksek akım ve düşük voltajlı güç elde etmek için, transformatörlerden çok daha etkini ve çok daha küçüklerdir.

PWM nerede kullanılır?

PWM tekniğinin uygulanması giderek yaygınlaşmaktadır.

• Çoğu anakart fanın hız kontrolünde,
• SMPS güç kaynaklarında,
• Telekomünikasyonda,
• Güç devrelerinde
• PIC uygulamalarında,
• Çanta tipi kaynak makinalarında PWM kullanılmaktadır.

PIC ile PWM

PIC ile; yazılımsal olarak, donanım yardımıyla PWM çıkış elde edilebilir. Burada donanımsal PWM desteği olan PIC ler (HPWM olarak da geçer) bize daha çok avantaj sağlamaktadır.Artık çoğu PIC kendi içinde PWM modülünü bulundurmakta yani HPWM özelliğini desteklemektedir.

Bu tür PIC lerin içinde PWM üretmeye yarayan ayrı bir donanım bulunur.Biz buraya program yardımıyla bir değer atarız ve bu modül programdan bağımsız PWM üretebilir.Yani PIC ile sürekli işlem yaptırmayız. HPWM özelliği ile PWM dalganın frekansını ve duty cycle nı belirleriz.Belirlediğimiz ve PWM desteği olan bir bacaktan da bu çıkışı alabiliriz.

Yazılımsal olarak nerdeyse her PIC ile PWM sinyal üretebiliriz. Buradaki mantık bir pini belirli bir süre 1 diğer bir süre 0 yapmaktır. Böylece bir PWM elde etmiş oluruz. Fakat bu işlemi PIC sürekli yapmalıdır.Yani komut sürekli çalışmalıdır. Bunu işlemci sürekli yaptığı için aynı anda başka bir işlem yapılamamaktadır. Eğer PWM kullanacaksanız HPWM yani donanımsal olarak PWM desteği olan bir PIC kullanmalısınız.

Burada elde edilen lojik çıkışı bir transistörle sürmek kaydıyla 0-( 25 30) arası gerilimler elde edebiliriz. Bununlada bir dc motor hız kontrolünü yapabiliriz. Pıc çıkışını mosfet ya da darbe trafolarıyla tetiklenecek ters paralel bağlı Tristörler ile yüz voltlar hatta bin voltlar kontrol edilebilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç