Puva nedir?

"Psoralen Ultra-Violet A" ifadelerinin kısaltılmasından oluşturulmuştur. Psoralen (P) olarak bilinen ışığa karşı duyarlandırıcı madde ile Ultraviyole A ışınlarının (UVA) birlikte kullanıldığı bir tedavi yöntemidir.

Sedef Hastalığı'nın tedavi yöntemlerinden birine verilen addır. Sedef, bilindiği üzere bir deri hastalığıdır. Etki alanı ise tüm vucuttur, saçlı deride, elde, ayakta ve tırnakta. Kısacası tüm vucutta etkisini gösterir.

Puva nasıl etki eder?

UVA varlığında psoralenler, derideki hücrelerle kombine olarak bölünme oranlarını azaltırlar. Tedavi deride kızarıklığa ve doğal renk verici pigment olan melanin yapımında artışa neden olur ki bu da derinin bronzlaşmasına yol açar.

Puva'nın avantajları

1. Tüm vücuda sürülen krem ya da merhemlerin sıkıntısından kurtulmuş olursunuz.

2. Elbiselerinizi veya yatak takımlarınızı boyayacak veya görünümünüzü etkileyecek herhangi bir madde kullanmayacaksınız.

3. Seveceğiniz bir ten renginiz olabilir.

4. Hastanede yatmadan da PUVA gibi etkili bir tedaviden faydalanacaksınız.

Puva'nın yan etkileri

PUVA tedavisi sırasında eğer uyarılara dikkat edilmezse aşağıdaki yan etkiler görülebilir. Ancak bunlar, doktorunuzun uyarılarını dikkate alırsanız en aza inerler.

1. Derinizde kuruluk, kaşıntı, kızarıklık ve içi sulu kabarcıklar olabilir.

2. Uzun süreli PUVA tedavisi derinizde yaşlanmaya neden olabilir.

3. PUVA tedavisi sırasında derinizde herhangi bir leke veya kabarıklık olursa doktorunuza haber veriniz.

4. Katarakt olma riski gözlüğün düzenli kullanılması ile önlenir. Güneş ışınlarının pencere camından içeri girebildiğini unutmayınız ve gözlüğünüzü düzenli olarak takınız.

puva

Tedavinin başari oranı nedir?

PUVA ve diger ultraviyole tedavi yöntemlerinin başarı oranları yüksek. Ancak bu tedavi yöntemleri hastalığı tamamen ortadan kaldırmıyor.

Hastalıkta "iyileşme dönemi sağlamak" başarılı olunduğunu gösterir. Ancak belli bir süre sonra lezyonlar tekrarlayabiliyor. Bu iyilik hallerinin süresi kişinin genetik yapısı, bağışıklık sistemi ve strese yanıtıyla ilişkilidir.


Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç