Pubmed nedir?

Pubmed, tıp, hemşirelik, dişçilik, veteriner hekimlik, koruyucu hekimlik ve sağlık hizmetleri gibi alanları içeren çok kaliteli bir kaynakça veri bankasıdır.

Pubmed, 71 ülkede yayınlanan 4500’den fazla tıbbi derginin kaynak atıflarını ve özetlerini içerir. Dünya çapında olmasına rağmen, kaynakları genellikle İngilizcedir, yada İngilizce özetleri bulunur.

Pubmed’te yeralan kullanışlı araçlar nelerdir?

Ayrıntılar (Details): Ayrıntılar, sizi arama stratejinizi pubmed’in otomatik terim haritalama, arama ve söz diziminin kurallarına çeviren bir özelliktir. Ayrıntılar sayesinde arama stratejinizi kaydedip, aramanızı değiştirip tekrar aratabilirsiniz.

Arama stratejinizi pubmed arama kutusunda değiştirmek için, arama kutusuna tıkladıktan sonra ekle ve çıkar terimlerine tıklayıp yeniden aratabilirsiniz. Arama stratejisini kaydetmek için, ayrıntılar penceresinde bulunan aramalara tıklarsanız, tarayıcınızın yer imi (Bookmark) özelliklerini kullanarak arama stratejinizi kaydedebilirsiniz.

Limitler (Limits): Limitler, arama sonucunuzu belirli bir yaş grubu, cinsiyet, ya da insan veya hayvan grubuna göre kısıtlamaya yarayan özelliğidir. Ayrıca belirli dil ve belirli bir tip makaleye göre kısıtlayabilirsiniz.

Limitleri seçmek için arama kutusunun yanındaki limitlerle ilgili seçim kutucuklarını seçmeniz gerekir. Eğer aramanızı limitlerseniz, sayfa, ya sonuçlarınız kısıtlayacak ya da yeni bir aramaya geçecektir. Limitleri kaldırmak için seçim kutucuklarını kaldırmanız yeterli olacaktır.

Ön izleme / indeks (Preview/Index): Ön izleme / indeks özelliği arama sonuçlarını ön izlemesinin yapılmasını sağlar. Arama sonuçlarınızı, arama stratejinize bir veya daha fazla kelime ekleyerek, ya da birden fazla özel terim ekleyerek düzeltebilirsiniz. Daha önceki aramalarınıza dönerek yeni arama stratejileri geliştirebilirsiniz.

Geçmiş (History): Pubmed bütün arama stratejilerinizi geçmiş kısmında tutacaktır. Geçmiş aramalarınızı görmek içim özellikler bölümünde geçmiş kısmına tıklamanız yeterlidir. Geçmiş özelliği ilk yaptığınız sorgulamadan itibaren aramalarını saklar. Geçmiş bölümü aramalarınızı tekrar kullanabilmeniz için, arama numarası, sorgunuz, arama saatini saklar.

Dış bağlantılar

ncbi.nlm.nih.gov/pubmed

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç