Ptfe nedir?

Teflon, politetrafloroetilen (PTFE) polimerin ticari adıdır. Teflon, florlanmış etilen polimeri olan bir politetrafloroetilendir.

1938'de Du Pont firmasından Roy J. Plunkett tarafından bulunmuş ve 1946'da ticari olarak piyasaya sürülmüştür. Bir termoplastik floropolimerdir. flor atomlarıyla doymuş uzun ve düz bir karbon zincirinden meydana gelmiş moleküler yapı, atomlar arasındaki kuvvetli bağlar sebebiyle oldukça inert özelliklere sahiptir. Isıya, kimyevi maddelere, neme, elektrik atlamasına (dielektrik), sürtünmeye dayanıklı olan Teflon hiçbir maddeye yapışmaz, sürtünme katsayısı bütün katı cisimlerinkinden küçüktür.

Teflon 260°C üzerindeki sıcaklıklarda bozulmaya başlar; 350°C civarında tamamen yapısı bozulur. Ateş üzerinde bırakılan boş bir tava bu dereceleri aşabilir ancak tava içinde yanan az miktardaki yağ sağlık açısından daha büyük bir sorun oluşturur.

Tarihçe

1960 yılında DuPont tarafından geliştirilmiş olan PTFE-Teflon malzemesi 1970'li yıllardan bu yana germe membran yapılarda kullanılmaya başlanmıştır.

PTFE (Teflon) malzemesi; yüksek kalite ve dayanım özelliği ile 25 yıl ömür öngörülen eski tip membran yapıların ömrü 30-50 yıla kadar uzatılmış olup malzemenin tamamen yanmaz özellikte olması kutup ikliminden çöl iklimine kadar değişik coğrafi şartlarda kullanılma imkanı, hafifliği, tekstil yapısı sayesinde tasarım zenginliğine fırsat vermesi, görsel etkisi ve konvensiyonel sistemlere oranla daha cazip fiyat avantajı özellikleri ile son yılların en çok tercih edilen yapı malzemesi olmuştur.

Teflon(PTFE) kaplama, yapışmazlık özelliğine sahiptir. zamk gibi özel yapışkan maddeler dışında hemen hemen hiçbir madde Teflona yapışmaz.
· Sürtünme katsayısı çok düşüktür. (0,05 ile 0,20 arası, bu katsayı kayganlık hızına, uygulanan yüke ve kullanılan Teflon(PTFE) kaplamanın çeşidine göre değişir.).
· nem çekmeme özelliğine sahiptir. Teflon oleophobic ve hydrophobic özellikte olmasından dolayı, damlaların şekilleri bozulmadığından Teflon(PTFE) kaplamalı yüzeyler nem tutmaz ve derinlemesine temizlik sağlar.
· Yüksek sıcaklıklarda çalışabilir. Sürekli servis sıcaklığı 290°C/ 550°F ve elverişli havalandırmanın sağlandığı kesikli ısıtmalı sistemlerde ise 315°C/ 600°F gibi yüksek sıcaklıklara kadar kullanım imkanı sağlar.
· Yalıtkandır, Teflon(PTFE) geniş frekans aralıklarında yüksek yalıtkan gücü, yüzey dayanıklılığı ve düşük kayıp faktörü gibi özellikler gösterir. Özel tekniklerle yeterli elektrokondaktivite ile anti-statik kaplama olarak kullanılabilir.
· Düşük sıcaklıklarda çalışabilir. Teflon(PTFE) -270°C/ -454°F gibi düşük sıcaklıklarda bile fiziksel özelliklerini kaybetmeden çalışabilir.
· Kimyasallardan etkilenmez. Teflon(PTFE) erimiş alkali metaller ve yüksek reaksiyon gösteren fluorinli kimyasallar dışındaki kimyasallardan etkilenmez.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç