PSU nedir?

PSU, Power Supply anlamına gelen kısa yazılış biçimidir. Türkçe'de Güç kaynağı anlamına gelir.

Power Supply; Şebekeden gelen elektriği bilgisayar donanımlarının istediği voltoja dönüştüren, gerektğinide şebekedeki dalgalanmalardan bilgisayar donanımlarını koruyan, bilgisayar donanımlarının kararlı çalışmasını sağlayan bir parçadır. Power supply Şehir şebekesiden aldığı 230 Volt elektrik enerjisini 10-12 volta düşürerek, bilgisayarın elektrik ihtiyacını karşılamaya yarıyor.

Power Supply Bilgisayarda bulunan ekran kartı,harddisk, işlemci gibi ürünlerin hepsini kapsayan birer iç organı olarak düşünebiliriz. Bunların hemen hepsi önemli ve korumaya ihtiyacı olan organlardır. İşte bilgisayarımızda bulunan kasa burada devreye girer ve parçaları, bir iskelet bir beden gibi sararak muhafaza eder.Bilgisayarın kasası aldığımızda kullanacağımız ürüne göre seçmeyi de unutmamalı.

Bir çok kasada powersupply olduğu için alırken kasanın güzelliğinin veya kalitesinin yanında dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biri de içerisinde bulunan power supply’nin kaç wat olduğudur. Psu'lar çeşitli voltajlarda ve çeşitli kalitelerdedir. Bilgisayar donanımları ne kadar iyiyse yada bilgisayarda kullandığınız parçalar ne kadar çok ve kaliteliyse bilgisayar donanımlarının enerji ihtiyacıda bir o kadar çoktur.

Bir bilgisayarın donanım parçaları kadar onları besleyen psu'da o kadar önemlidir. İyi bir bilgisayarda kullanılan kalitesiz ve düşük güç sağlayan bir psu bilgisayarınızda çeşitli sorunların çıkmasına yol açacaktır.

En iyi psu markaları hangileridir?

1. Fsp

2. Ocz

3. Thermaltake

4. Cooler Master

5. Corsair

6. Silverstone

Psu örnekleri

Örnek bir psu

Örnek bir psu 2

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç