PSN nedir?

PSN (Play Station Network), PlayStation 3 ve PlayStation Portable video oyunu konsolları için Sony Computer Entertainment tarafından oluşturulan çevrimiçi çok oyunculu oyun ve dijital medya ulaştırma servisidir. PlayStation 3 platformu üzerinden çok oyunculu ve online oyunların oynanabilmesi için PSN gerekmektedir.

PSN ne işe yarar?

PSN servisi üzerinden, servisi destekleyen oyunları arkadaşlarınızla ve dünyanın dört bir yanına dağılmış olan PlayStation 3 oyuncuları ile oynayabilir, arkadaşlarınızla yazışabilir, birbirinize mesaj gönderebilir, multimedya dosyalarınızı paylaşabilir ve Playstation 3'ün internet tarayıcısını kullanarak internette gezinebilirsiniz.

Bunun yanı sıra ücretsiz olarak oluşturabileceğiniz bir PSN hesabıyla Youtube gibi uygulamaları indirip PSN hesabınıza bağlıyken indirebileceğiniz gibi ücretli ve ücretsiz içeriklere (full oyun, oyun demoları, avatarlar, temalar, vs.) erişebilirsiniz. Oyuncular arasındaki bağlantıyı artıran bu servis Sony tarafından kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmaktadır. Avrupa’da kurulan PlayStation Network merkezleri sayesinde online oyun zevkini ülkemizde de rahatça tadabilmek mümkündür.

Örnek olarak Spartacus, Tekken Revolution gibi oyunları hiç tanımadığınız kişilerle oynamanız olasıdır. http://tr.playstation.com/psn/ adresinden erişebileceğiniz PSN resmi sayfasında yenilikleri, haberleri, indirimleri, hesabınızla oturum açarak etkinleştirdiğiniz cihazları, kazandığınız kupaları görebilir ve profil güncellemelerinizi yapabilirsiniz.

Play Station plus nedir?

PlayStation Store’dan satın alınabilen ve harika özelliklere erişim sağlayan bir abonelik hizmetidir. Bu hizmet sayesinde: Bir yılda ekstra ücret ödemeden sahip olabileceğiniz 45'ten fazla oyunla hemen oyun koleksiyonu oluşturabilirsiniz.

60 dakikalık tam oyun denemeleri ile oyunları deneyebilirsiniz. PlayStation Store’daki birçok içerik için büyük indirimlerden faydalanabilirsiniz. Ekstra ücret ödemeden PlayStation 3'ünüz için düzinelerce özel simge ve dinamik tema indirebilirsiniz. Oyun demolarına ve beta denemelerine erken erişebilirsiniz. Automatic Update (Otomatik Güncelleme) ve Online Storage (Çevrimiçi Depolama) gibi özel özellikleri kullanabilirsiniz.

Play Station Plus oyunlarının süreleri

listenize eklediğiniz oyunlar ömür boyu sizin oluyor. Ancak bu oyunları yalnızca Playstation Plus üyeliğiniz aktifken oynayabiliyorsunuz. Mesela Playstation Plus üyeliğiniz varken Bioshock: Infinite oyununu listenize aldınız ardından uzunca bir süre Playstation kullanmadınız ve bu süre zarfında Playstation Plus üyeliğiniz de sona erdi.

psn

Tekrardan bu oyunu çalıştırmak istediğinizde Playstation Plus üyeliğinizin bittiği için bu oyunu kullanmayacağınız ile ilgili bir uyarı alırsınız. İlerleyen zamanlarda tekrardan Playstation Plus üyeliği aldığınız taktirde BioShock: Infinte oyununu oynayabilirsiniz.

PSN kardeşliği nedir?

PSN Kardeşliği 2 kişinin anlaşıp, PS Store'daki oyunların ücretini yarı yarıya (Klasik kardeşlikte Primary-Secondary hakka göre ücret değişiyor) ödeyerek satın almasına denir. PSN kardeşliği 2 kişi arasında olur ama farklı farklı hesaplar ile onlarca, yüzlerce kardeşlik yapabilirsiniz. PS4'te kardeşlik "Daimi Kardeşlik" ve "Klasik Kardeşlik" olarak ikiye ayrılır.

Primary hak: Bu hesaptan indirdiğiniz oyunları ve DLC'leri, PS4'ünüzdeki istediğiniz her hesaptan oynayabilirsiniz. İstediğiniz hesaptan trophyler kazanabilirsiniz.

Secondary hak: Bu hesaptan indirdiğiniz oyunları ve DLC'leri ise sadece bu hesaptan oynayabilirsiniz. Ayrıca bu hesaptaki oyunları oynamak için internet bağlantısı şart. İnternet yoksa, bu hesaptaki oyunları oynayamazsınız.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç