Psikoz nedir?

Şahsiyetin ve benliğin parçalanması ile topluma uyumun bozulması durumunun ortaya çıktığı önemli bir psikiyatrik hastalık grubu. Psikozlarda hastanın gerçeği değerlendirme kabiliyeti bozulmuştur. Kişi, hastalığının şuurunda değildir ve hasta olduğunu, tedavi görmesi gerektiğini bir türlü kabullenemez. Bu bozuklukların derecesi psikozun cinsine ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Yine psikozun cinsine göre değişik belirtiler de sözkonusudur. Psikozlar, had veya müzmin, fonksiyonel veya organik kaynaklı olabilirler. İrsiyetle ilgili faktörler, dış tesirler (ilaçlar, alkol, darbeler, büyük olaylar, bazı enfeksiyon hastalıkları), merkezi sinir sistemindeki hastalıklar psikozlara yol açabilir. Psikanalitik teoriye göre, gerek psikozlarda, gerekse nevrozlarda kişinin benliği ile dış dünya arasında bir çatışma vardır. Nevrozlarda kişi hastalığını kabul edip, topluma uymaya çalışır, psikozlarda ise kişi kaidelere boyun eğmeye çalışmaz, kaçmayı ve kendi içine kapanmayı tercih eder.

Psikozları şu şekilde sınıflandırmak mümkündür:

Organik psikozlar: Yaşlılıkla ilgili olanlar, alkol psikozları, ilaç psikozları, gelip geçici psikozlardan bazıları, diğer durumlar.

Fonksiyonel psikozlar: Şizofreni, psikoz manyak, depressif, paranoid durumlar ve çocukluk psikozları.

Tedavi psikozun cinsine göre değişir. Güçlük çıkaran tedavi, yetişmiş personel ve hastane tedavisini gerektirir.

Sözlükte "psikoz" ne demek?

1. Türlü nedenlerle kişiliğin bütünlük ve uyum gücünü geniş ölçüde yıkan ruhsal bozukluklar; akıl hastalıklarının genel adı.
2. Toplumsal bir sarsıntıya bağlı olarak doğan ruh durumu.

Psikoz kelimesinin ingilizcesi

n. psychosis
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç