Program nedir?

Belirli düzen ve şartlara uygun olarak yapılmasında bir beis görülmeyen işlemler topluluğu olarak özetlenebilmektedir. Eş anlamlısı olarak “izlence” kelimesi de kullanılabilen program, günümüz Türkçesinde birden çok değişik anlamı da ifade ettiğinden bir kaç alan başlığında programı farklı farklı başlıklar dahilinde görmemiz mümkün olmaktadır.

Program kelimesinin en genel anlamı, yapılması beklenen bir işin kendi içerisinde ayrıştığı bölümleri; bu bölümlerin olması gereken sıra şeklini ve olması gereken zaman dilimini belli eden planlama ve tasarıların bütünü olarak ifade edilebilmektedir.

Örnek verilecek olursa; okullardaki eğitimlerin olması gereken sıralamada, olması gereken saatlerde ve olması gereken şekillerde gerçekleştirilebilmesi adına oluşturulan çizelgelere, üniversitelerde yapılacak gezilerin planlamasına, şirketlerde yapılacak toplantıların planlamasına; hatta daha geniş açıdan bakıldığında toplumsal örgütlerle veya siyasi partilerle ilgili ayrıntılı çalışmaların gösterildiği basım ürünlerine de aynı şekilde program ismi vermek mümkün hale gelmektedir.

Bilgisayar programı nedir?

Program teriminin bahsedildiği gibi onlarca alanda kullanım imkanı bulunabildiği gibi aynı şekilde bilgisayarla ilgili bilim dallarında da sıklıkla karşımıza çıktığı bilinmektedir. Özet olarak bilgisayarın kendisine bir işlem yaptırabilmek adına yazılan komutlar bütünü olarak adlandırılabilen bu program terimi, günlük hayatta normal konuşma şartlarına gayet basit bir terim olarak bahsedilse bile bazen bilgisayarla alakalı programlarda çok önemli ve başlıca teknik terimler olarak da geçmektedir.

Bilgisayar dünyasıyla bu kadar içli dışlı olan bu program teriminin, bilgisayarın yapması istenen işler için komut tasarımı noktasında kullanılacağı yere göre değiştirilebildiği türleri de bulunmaktadır. Bahsedilebilecek belli başlı bilgisayar programları şu şekildedir;

Sürücüler : Bilgisayara baplı olan donanım aygıtları ile işletim sisteminin arasındaki iletişim bağını kuran programların tümüne sürücü adı verilmektedir. Örnek verilecek olursa, bir bilgisayarda yazılan tüm yazıların algılanabilmesi için bilgisayara klavyenin sürücü programı yüklenmektedir.

Sistem programları : Normal şartlarda bilgisayar üzerindeki her bir program, belli başlı birer işletim sisteminin üzerinde çalışabilme özelliğine sahiptir. İşletim sistemleri, bilgisayarda yer alan diğer programların çalışabilmesi adına gerekli olan tüm kaynakları ve ortamı bizlere sunmaktadır.

Uygulamalar kısmı : İşletim sisteminin üzerinde çalışmakta olan uygulamalar kısmı, kullanıcıların her birinin bireysel olarak ihtiyaç duyduğu işlevleri sağlayabilecek programların bütününden oluşmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç