Prim nedir?

Mükafat. Belirli mal ve faktör fiatlarını belirli gayelerle arttırmak suretiyle sağlanan mali avantaj olarak tarif edilebilir.

Genellikle ücretlilere sağlanan ek gelir olarak anlaşılmakla birlikte, yatırım ve ihracatı desteklemek, belirli zam ve tazminatları ifade etmek için de kullanılır. Ayrıca, özellikle menkul kıymetleri (hisse senedi, tahvil) piyasada üzerinde yazılı değerden yüksek fiatla satılması halinde meydana gelen farka da prim adı verilmektedir.

Son olarak açıkladığımız anlamlardan tamamen farklı bir anlamda sosyal güvenlik kuruluşlarına(Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur) ödenen kesintilerle, sigorta ücretleri de prim olarak adlandırılır.

Prim ne demek? (Ekonomi)

(Premium, bounty) 1. Normal ücret veya gelirin dışında ödenen gelir, yapılan bağış, verilen ikramiye veya mükafat. Çalışanı özendirici ve ödüllendirici bir ücret ödemesi durumundadır. İşverenin istek ve değerlendirmesine bağlı olabileceği gibi, sözleşme gereği olarak da verilebilir. Örneğin, gece vardiyasında veya kömür havzası gibi ağır işlerde çalışanlara prim ödenmesi sözleşme gereğidir. 2. İhracatçının ülkeye kazandırdığı her birim döviz başına devletin sağlamış olduğu ilave gelir.

Ülkenin döviz gelirlerini özendirme amacına yöneliktir. 3. Satışları özendirmek için satıcının satılan malla birlikte vermiş olduğu, hediye eşya, kupon, v.s. 4. Vadeli döviz kurununspot kur üzerinde yükselmesi durumunda bu kur farkını ifade eder (tersi iskonto) 5. Sigortacılıkta, sigortalananm, sigorta sözleşmesi karşılığında yaptığı düzenli ödemeler.

Sözlükte "prim" ne demek?

1. (ışverence) ış oylumuyla orantılı olarak ve iş yapanı isteklendirip, iş oylumunu artırmak amacıyla verilen para.
2. Sosyal sigortalar yasasına bağlı olan işçilerin ve bunları çalıştıran işverenlerin sosyal sigortalar kurumuna ödemek zorunda oldukları ücretin belli bir yüzdesiyle belirlenen paraya verilen ad.
3. Pay senetlerinin asıl fiyatı ile piyasa fiyatı arasındaki artış.

Cümle içinde kullanımı

Kimi mutluluğu attığı golde, aldığı primde, kırdığı rekorda bulur.
- H. Taner

Prim kelimesinin ingilizcesi

adj. orderly, arranged; neat, clean; formal, proper, rigid (in behavior); sanctimonious, self-righteous, smug
v. behave in a self-righteous or smug manner; have a sanctimonious appearance, appear smug
n. premium, bonus, bounty, contango
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç