PRI nedir?

PRI, Primary Rate Interface kelimelerinin baş harfleri ile oluşturulmuştur. 2 Mbps'lik bir data ya da ses kanalı kullanmanıza izin verir. TDM teknolojisi kullanan ISDN, PRI ile 30 telefon görüşmesini aynı anda yapmanıza imkan sağlar.

Günümüzde 30 dış hat ve katları olarak telefon sistemi kurulması istendiği zaman PRI hatlar kullanılmaktadır . Gerçek DİJİTAL hatlar olan PRI lar ( Prımary Rate Interface ) üstün özellikleri ve VOIP integrasyonları ile her türlü ihtiyaca hizmet verebilmektedir. Call Center Uygulamaları ve büyük firmalar için uygun çözümler ancak PRI hatlar ile sağlanabilmektedir.

ISDN nedir?

ISDN, Integrated Services Digital Network (Bütünleştirilmiş Sayısal Ağ Hizmetleri), veri  aktarımının sayısal bir ortamda, aynı hat üzerinden iletilmesini sağlayan haberleşme ağıdır. ISDN teknolojisi, analog hatlardan farklı olarak sayısal ve temiz bir ses kanalı sağlamasının yanında, aynı anda veri  iletimine de olanak sağlar.

Bu teknoloji ile veri, ses ve görüntü aynı anda iletilir. ISDN sisteminin amacı sayısal ve güvenli bilgi aktarımının sağlanmasıdır. Bu sistem, OSI modelindeki ağ, veri bağlantısı ve fiziksel katmanda bulunan standartları içerir. ISDN’de bağlantının kurulması ve verilerin iletilmesi için  kanallar kullanılır. Bu kanallar;

B kanalları: Bu kanallar ISDN sisteminin temelidir. Her bir kanal 64 Kbps bilgi taşır. (Bu da saniyede 64000 bitlik bilgi taşıma kapasitesine karşılık gelir.) Bu kanal üzerinden sayısal ses, görüntü gibi birçok farklı bilgi iletişimi sağlanır. B kanalları 2, 23 veya daha üst gruplar şeklinde olup, iletişimin kontrolünü sağlamak için D kanallarına ihtiyaç duyar.

D kanalları: Bu kanallar iletişimin denetlenmesi için kullanılır. Hattı açma/kapama, gerekli sinyalleri alma/gönderme görevlerini üstlenerek; B kanallarındaki bant genişliğinin sadece iletişim için kullanılmasını sağlar. D kanalının büyüklüğünü, B kanallarının sayısı belirler.

pri

Genellikle bir BRI, Basic Rate Interface (Temel Oran Arayüzü), ‘de iki B kanalına karşılık 16 Kbps´lik bir D kanalı bulunur. B kanallarının sayısı arttıkça, kontrol  sinyallerinin de hat ihtiyacı artar. PRI, Primary Rate Interface (Birincil Oran Arayüzü), ‘lerde kullanılan 23 B kanalı için 64 Kbps´lik bir D kanalı  yeterlidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç