Preamp nedir?

Preamp mikrofon veya enstrümanın sinyal seviyesini “db” cinsinden arttırmaya veya azaltmaya yarayan bir ara birimdir. Preamp amfllerin harici olarak birçok marka modelinin olmasının yanı sıra, artık kullanılan birçok ses kartı üzerinde de yerleşik olarak bulunmaktadır. Preamplar, ses seviyelerinin arttırılması veya azaltılmasında kullanılmasının yanı sıra karakterleri gereği tonsal anlamda da zenginlik katarlar. Başka bir deyişle, bir sinyali amfi veya sayısal işleyicilere göndermeden önce temizlemek ve toparlamak için ufak bir elektriksel güç yaratırlar. Pre amflikatör olarakta adlandırılırlar.

Preamp türleri nelerdir?

Aktif pre amplifikatör
Transistör veya lamba tarafından kaynaktan gelen sinyallerin büyütülerek güç amplifikatörüne aktarıldığı, pre amplifikatör türüdür.

Pasif pre amplifikatör
Seste renklendirilmenin önlenmesi adına ortaya çıkan bu pre amplifikatör türü, içerisinnde herhangi bir transistör, lamba veya devre yapısı içermemekte, sadece bir kaynak seçici ve ses kontrolü için potansiyometre kullanılan özel bir pre amplifikatör türüdür.

Fono pre amplifikatörleri
Pikapların sinyal karakteristiğinden kaynaklanan daha düşük güçte sinyallerin yükseltilme gereksinimi dolayısı ile çoğu pre amplifikatörde bir fono katı bulunur. Bu katın olmadığı pre amplifikatörler için, sadece pikap sinyallerinin yükseltilmesi amacı ile, ayrı fono pre amplifikatörleri de üretilmiştir. Bunların da lambalı veya transistörlü yapıda olanları vardır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç