Popup nedir?

Popup aslında, teknik olarak windows işletim sisteminde ana pencerenin önünde açılan ufak pencerelerdir, ama daha geniş tabiriyle kullanımın evrim geçirdiğini söyleyebiliriz. Artık pop-up deyince akla bir web tarayıcısı(browser) ile internette dolaşırken istem dışı açılan reklam pencereleri gelmektedir. İnternet sitelerinde gezerken istem dışı olarak açılan yeni sayfalar bu gruba girer.

Ayrıca bilmediğimiz bir internet sitesinin bir anda açılması bilgisayarımızın güvenliği açısından da bir tehdit oluşturmakta. Bu tehdidi önlemek amacıyla artık web tarayıcıları kendi içlerinde pop-up engelleyiciler bulundurmakla birlikte ayrı olarak siz de bu programları kurabilirsiniz.

Ancak sunu da belirtmek gerekir ki bazı siteler ise reklam amaçlı olarak kullanmazlar bunları. Bu siteler örneğin bir şey download edeceğiniz zaman downloadı yeni açılan pencere üzerinden başlatır. Böyle bir durumda “bilgisayarınız açılır pencerelere izin vermiş olmalı” gibi uyarılar da alabilirsiniz. Eğer güvendiğiniz bir web sitesi ise browser ayarlarından sadece o web sitesine izin verebilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç