POJO nedir?

POJO, İngilizce “Plain Old Java Object” kelimelerinin baş harflerini ifade etmektedir. Türkçe karşılığı ise “Sade Eski Java Objesi” anlamına gelmektedir. POJO, bir Java sınıfının bir başka sınıf ile extends,implements gibi bağlantılarının yapılmamış, constructoroluşturulmamış ve belirtimler kullanılmamış halidir.

JEE tarafında baked bean olarak kullanılırlar. Plain old java objects, bunu bu kadar vurgulamalarının nedeni; frameworkler kendi tanımladıkları bir arayüzün implementasyonlarına hizmet vermeyi seçebilir.

Bu durumda sizin kodunuz ile framework arasında gereksiz bir “bağımlılık” yaratılmış olur. Pojo sınıfları içerisinde değişkenler olan ve bu değişkenlere getter ve settermetodlarıyla eriştiğimiz Java sınıflarıdır .

POJO sınıfı nedir?

POJO sınıfı başka bir deyişle Entity adını alan bu sınıftaki değişkenlere getter ve setter yöntemleriyle erişebildiğimiz sınıflardır. Yani Eclipse’de değişkenlerini tanımladığımız sınıfta sağ tıklayıp Source-> Generate Getters and Setters dediğimizde bu metotlar bir nesnenin private olan değerlerini okuyabilmemizi ve değer ataması yapabilmemizi sağlar.

Bu metotlar sayesinde  ulaşabildiğimiz sınıfa POJO sınıfı denir. POJO sınıfında kesinlikle id değeri ve getter setter metodları olmalıdır. Hibernate ve JPA kullanırken modellerimizi oluşturur.

POJO sınıflarının özellikleri nelerdir?

• Id değeri olmalıdır.
• Id değeri veritabanı tablosunda primary key özelliğine sahip bir kolona denk gelir.
• Default yapılandırıcı (constructor) olmalıdır.
• Sınıf içerisindeki değişkenler veritabanı kolonlarına denk gelmektedir.
• Sınıf içerisindeki değişkenlere getter ve setter metodlarıyla erişilmelidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç