Podcast nedir?

Podcasting, çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar vs.) internet üzerinden genellikle feed (besleme) yoluyla bilgisayar ve taşınabilir cihazlara (cep telefonu, tablet vs.) indirilebilecek şekilde yayınlanması. Bu şekilde indirilmiş dosyalara ise podcast denir.

Podcast Avantajları

Podcast sayesinde, yayını istediğiniz zaman, istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz. Bir yayını tekrar dinleyebilirsiniz.İlginizi çeken programlara abone olarak, yeni bölümleri kolayca takip edebilirsiniz.Kendi yayınınızı oluşturabilmeniz için, bir yayınevine (radyo, tv) ihtiyacınız yok! Yeter ki, internetiniz olsun!

Podcast Dinlemek için Gerekenler

Podcast denilen şey, aslında bir ses dosyası. Genel olarak yayınlarda, mp3 formatı tercih ediliyor.
Dolayısıyla podcast dinleyebilmek için, bir MP3 çalar kafidir. Bu, windows Media Player, Winamp gibi bilgisayar üzerinde çalışan programlar olabileceği gibi; asıl keyifli olanı, taşınabilir bir MP3 çalar.

Kullanım Alanları

Podcastların eğlence amaçlı kullanımı dışında eğitim amaçlı ve iş amaçlı kullanımı da yaygınlaşmaktadır. Örneğin öğrencilerin çeşitli dersleri podcast olarak takip etmesi ya da iş dünyasında çeşitli verilerin podcastlar sayesinde takibi mümkündür.

Örnek Podcast Yayınları

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç