PMUM nedir?

PMUM, piyasa mali uzlaştırma merkezidir. TEİAŞ bünyesinde yer alan ve ilgili mevzuat çerçevesinde, Ulusal Yük Dağıtım Merkezi tarafından elektrik enerjisi arz ve talebinin gerçek zamanlı olarak fiziki dengelenmesi sonucu tüzel kişilerin birbirlerine borçlu ya da alacaklı oldukları tutarları hesaplamak suretiyle mali uzlaştırma sistemini çalıştıran birimdir.

Görev ve sorumlulukları kanunda ve dengeleme uzlaştırma yönetmeliğinde belirlenen ve gün öncesi planlama/gün öncesi piyasası ve uzlaştırmayı çalıştırmaktadır. PMUM’un temel amacı Türkiye, elektrik enerjisi arz ve talebini dengede tutmaktır.

Dengeleme mekanizması, ikili anlaşmaları tamamlayıcı nitelikte olup, yukarıda belirtildiği üzere gün öncesi dengeleme ile gerçek zamanlı dengelemeden oluşan faaliyetleri kapsamaktadır.

Gün öncesi ve gün içi piyasası nedir?

TEİAŞ bünyesinde Gün Öncesi Piyasası (GÖP) ve Dengeleme Güç Piyasası (DGP) işletilmektedir. GÖP’te işlemler fiziki elektrik teslimatından yirmidört saat önce yapılmakta ve piyasa katılımcıları elektrik üretim ve tüketim planlarını bir sonraki gün için yirmidört saat olarak sunmaktadır.

Böylece Türkiye elektrik üretim – tüketim dengesi yirmdört saat öncesinden sağlanmaya çalışılmaktadır. DGP ise sistemde öngörülemeyen ve anlık olarak oluşan dengesizlikleri gidermek amacıyla yük alma ve yük atma talimatları verilerek yönetilen bir piyasadır.

Gün İçi Piyasası (GİP), bu iki piyasanın yanında katılımcılara daha kısa süre içinde alış satış imkanı sunmaktadır. GİP’te katılımcılar fiziki teslimattan iki saat öncesine kadar elektrik ticareti yapabileceklerdir. Ayrıca GÖP’teki yirmidört saatlik planlamanın aksine teklifler saatlik olarak verilebilecektir.

PMUM'a kimler katılabilir?

Üretim lisansı sahibi,

Otoprodüktör lisansı sahibi,

Otoprodüktör grubu lisansı sahibi,

Toptan satış lisansı sahibi,

Perakende satış lisansı sahibi,

tüzel kişiliklerinden oluşur ve katılımcıların piyasa işletmecisi’ne yani PMUM’a kayıt yaptırmaları zorunluluktur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç