PMI nedir?

PMI (Purchasing Manager Index), satın alma yöneticileri endeksi olarak Türkçe'ye çevrilir. Basit bir tanımlama ile şirketlerin satın alma yöneticilerinin mal ve hizmet satın alma eğilimlerini gösteren bir anketin endeks haline dönüştürülmesidir.

PMI Endeksi, şirketlerin satın alma yöneticilerinin, mal ve hizmet satın alma eğilimlerini inceleyen bir göstergedir. Bu gösterge temel olarak büyüme öngörülerini açıklamaya yönelik anket niteliği taşımaktadır. Bu ankette şirket satın alma müdürlerinin, aylık periyotlarla mal ve hizmet talepleri konusunda nasıl pozisyon alacakları konusunda sorular yer alır.

Amaç bu müdürlerin eğilimlerini incelemektir. Bu anketler, güncel, doğru ve genellikle benzersiz aylık ekonomik eğilim göstergeleri sunabilme kapasitesi sayesinde, merkez bankaları yanında, mali piyasalar ve ticari karar vericiler tarafından dünyada en çok takip edilen iş anketi ünvanına sahiptir.

PMI endeksi neyi anlatır?

2008 krizinden sonra değişen şartlarla birlikte yaşanmaya devam eden belirsizlikler dolayısıyla ülkelerin büyüme tahminlerini en iyi şekilde açıklayabilen endekslerden birisidir.

Bunun en önemli sebebi bu tahminlerin herhangi bir devlet otoritesi veya ajanslar tarafından yapılmayıp, ülkede hasılatın aslan payını ellerinde bulunduran kişilerin katıldığı anket olmasından kaynaklanır. Çıkan sonuçlara göre başta merkez bankası, yatırımcılar ve finansal piyasaları yakından ilgilendirmektedir.

PMI endeksi nasıl hesaplanır?

Endeksin hesaplanmasında tamamı eşit ağırlıklandırılmış 5 adet alt endeksten faydalanılır. Ülke genelinde 18 farklı endüstriden, 400 satın alma müdürüne aylık anket yapılmakta, bu ankette aşağıdaki başlıklarda belirtilen konularda şirket performanslarını gerçekleşen rakamlar üzerinden önceki aya göre pozitif - negatif ve nötr şeklinde derecelendirmeleri talep edilmektedir. Endeksler aşağıdaki gibidir.

Üretim: Üretim hacmindeki artış ya da azalış.

Yeni siparişler: Müşterilerden alınan siparişlerde artış ya da azalış.

İş gücü: İşçi sayısında azalış ya da artış.

Stoklar: Stoklarda azalış ya da artış oranı.

Teslim Süreleri: Teslim sürelerinde yavaşlama ya da hızlanma.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç