Pl sql nedir?

Oracle tarafından geliştirilen Oracle’ın veri tabanı sistemlerinin özel dildir. oracle veri tabanı sistemleri trigger ve stored prosedure yazmak üzere geliştirilmiş sublanguage sql komutlarının yanında programlamada akış kontrollerini ve değişkenleri kullanmamıza imkan sağlayan yani yapısal dillere ait özelliklerin standart SQL’e eklenmesi sonucu oluşan bir dildir. Bazı durumlarda veritabanı üzerinde işlem yaparken bazı şartlar veya döngüler kullanmamız gerekebiliyor, standart SQL komutlarında akış kontrolleri veya değişkenler olmadığından PL-SQL bu eksikleri tamamlayan bir dildir. Ayrıca PL-SQL içinde işimizi hızlandıracak ve kolaylaştıracak bir çok fonksiyon da vardır.

PL/SQL Kaynağı

Oracle Corporation, sağlanmasında yazılım endüstrisinin önde gelen bir geçmişi vardır deklaratif olmayan iki veritabanları ve uygulamaları tasarlamak için prosedürel yaklaşımlar.
Oracle Sunucu teknolojisi arasında en güçlü, gelişmiş ve istikrarlı ilişkisel Dünyada veritabanıdır.
Oracle Forms, teklif gibi onun uygulama geliştirme araçları, ağır bir "boya üzerinde in-your-ekran" yaklaşımı güvenerek verimliliği yüksek düzeyde Bu geniş varsayılan yetenekleri geliştirici ağır özelleştirilmiş programlama önlemek için çabalarlar.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç