Pivot nedir?

Pivot terimi yoğunlukla spor'da kullanılmaktadır. Ekonomide de kullanılan Pivot terimi iki alanda da farklı anlamlara gelmektedir.

Ayrıca grafik işleriyle uğraşan kişiler tarafındanda kullanılmaktadır. Microsoft excel programındada bu terim kullanılmaktadır. Şimdi bu terimleri inceleyelim.

Basketbol'da 5 numara diye tabi edilen pota altında duran uzun boylu oyunculara pivot denilmektedir. Genelde potaya yakın yerlerden sayı bulmaya çalışır. Savunmada ribaundların yani hava toplarının asıl sorumluluğu pivotlardadır.

Hentbol'da sırtı kaleye dönük top almayı bekleyen, top dağıtıcı oyuncuyada Pivot denir.

Futbol'da ise uzun boylu, hava toplarına hakim, gelen hava toplarını arkadaşlarına indirebilecek oyunculara pivot denir. Futbolda Pivot santrafor deyimide oldukça fazla kullanılır.

Ekonomide Pivot daha çok Pivot noktaları olarak bilinmektedir. Profesyonel oyuncular ve piyasa yapıcılar, önemli destek ve direnç seviyelerini saptamak için kullandıkları noktalara pivot noktaları denilmektedir. Pivot noktaları, özellikle küçük fiyat dalgalanmalarından avantaj sağlamak isteyen kısa-dönem oyuncuları için çok kullanışlıdır.

Pivot, Grafik ve modelleme programlarında ise objenin merkezinde yer alan ve konumu değiştirebilen nokta anlamında kullanılmaktadır. Microsoft Excel programında pivot bir tablo çeşididir. Sütunlardaki bilgileri istediğiniz gibi toplayıp, çıkarabilir, saydırır, ortalamasını alırsınız. Birçok fonksiyon formülünün yapacağı işlemi tek başına ve çok kısa zamanda yapar.

Sözlükte pivot ne anlama gelmektedir?

1. Mil, eksen, mihver.

2. Mil üzerine yerleştirmek.

3. Mil veya eksen üzerinde dönmek.

4. Eksen etrafında dönmek, dönmek, çark etmek, bağlı olmak.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç