Pirometre nedir?

Endüstride yüksek sıcaklıkların ölçülmesinde kullanılan bir araçtır. İki cinsi vardır. Elektrik pirometreler 540° ye kadar sıcaklıkları ölçer. Üzerinden elektrik akımı geçirilen bir platin telin direncinin, bulunduğu ortam sıcaklığı ile değişmesi esasına dayanır. Akım değişikliği galvanometrelerden okunur.

Optik pirometrelerin ise en önemli iki cinsi: Fery pirometresi ve Le Chatelier pirometresi adlarını taşır. Birincisinde gümüşlenmiş içbükey aynada yansıyan ışın termolement lehimini ısıtır ve netice galvanometrelerde okunur. Diğeri ise aynı fotometre gibi çalışır.

Pirometre; termometreler 1 400 °C üstündeki sıcaklıkların ölçümüne olanak vermez. Bu sıcaklık üstünde (özellikle de fırınlarda), 1 400°C’ın altındaki sıcaklıkları da ölçen pirometrelerden yararlanılır. Çoğunlukla, kayıt sistemleri ve sıcaklık ayarı sistemleriyle birlikte kullanılan birçok pirometre vardır.

Tekrenkli ışınımlı pirometreler

Bu tür aygıtta, fırının çeperine açılan bir deliğin görüntüsü, bir mercek yardımıyla bir elektrik ampulünün filamamna yansıtılır; filamandaki akımın şiddetini ayarlama işlemi, kırmızı bir cam yerleştirilmiş bir göz merceğiyle (oküler) incelendiğinde, filaman kaynağın görüntüsünden kayboluncaya kadar sürdürülür. Ampermetre doğrudan doğruya sıcaklığa göre derecelendirilmiştir.

Tam ışınımlı pirometreler

Bu tür pirometreler (sözgelimi, Fery pirometresi) sıcak lehim üstünde bir ter-mometrik çift içerirler; bundan fırın deliğinin görüntüsü oluşturulur. Elektromotor kuvvet, sıcaklığa göre derecelendirilmiş bir milivoltmetrede ölçülür. Bu tür aygıtlar 2 000°C’ı aşan sıcaklıkların ölçülmesini sağlar.

Genleşmeli pirometreler

Mekanik ya da optik kaldıraçlar yardımıyla, nikel, krom ve tantallı alaşımdan yapılmış çubuklardaki uzamanın ölçülmesini sağlarlar. Çeşitli fiziksel olgulara dayanan başka pirometreler de vardır; bunlar basit sıcaklık belirticileridir.

Sözlükte "pirometre" ne demek?

1. Çok yüksek sıcaklıkları ölçmeye yarayan aygıt.

Pirometre kelimesinin ingilizcesi

n. pyrometer
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç