Pinyata nedir?

Pinyata, çocukların doğum günlerine ya da anaokulu partilerine renk katan figürlerdir.

Etrafı rengarenk krapon kağıtları ile süslenen pinyataların içi şeker, çikolata ve oyuncaklarla doldurulur. Partilerde, pinyatalar çocukların uzanabilecekleri bir yere asılır ve gözleri bir bezle kapatılan çocuklar, ellerinde çok sert olmayan bir sopayla sırayla pinyataya vurmaya çalışırlar.

Genellikle her bir çocuğa üç vuruş hakkı tanınır ve üç vuruştan sonra sıra diğer çocuğa geçer. Pinyata patlayıncaya kadar bu süreç devam eder ve pinyata patlayıp içindekiler etrafa saçılınca çocuklar yerdekileri kapışmaya başlar. Bir diğer pinyata modeli ise altında ipler olan pinyatalardır.

Bunlar da aynı şekildeşekerleme, çikolata ve oyuncaklarla doldurulup çocukların uzanabileceği bir yere asılır. Ancak çocuklar bu kez sopayla vurmak yerine sırayla pinyatanın altındaki ipleri çekerler. Bu iplerden bir tanesi pinyatanın kapağını tutmaktadır ve bu ip çekildiğinde şekerleme, çikolata ve oyuncaklar yere dökülür.

Çocuklarda tıpkı diğer pinyata modelinde olduğu gibi yere dökülenleri kapışmaya başlar. Pinyatalara vurup içindekileri dökmek Meksika partilerinde sıkça kullanılan bir aktivitedir. Pinyatalar çizgi film karakterleri ya da hayvanlar gibi birçok farklı figür şeklinde olabilir.

Pinyata Nasıl Yapılır?

Birbirinden farklı pinyataları internet sitelerinden ya da parti malzemeleri satan mağazalardan satın alabilirsiniz. Ancak eğer el işlerine ilginiz varsa ve kendi pinyatanızı hazırlayıp çocuğunuzu mutlu etmek istiyorsanız bu da çok zor değildir.

pinyata

• Öncelikle; pinyata yapımı için gerekli olan plastik balon, 1 su bardağı un, krapon kağıdı, gazete ve elbette içerisine doldurmak için birbirinden farklı şekerleme, çikolata ve oyuncakları hazırlamalısınız. Ardından balonunuzu şişirmeli ve geniş bir kabın üzerine yerleştirmelisiniz.

• Bir yandan da un ve suyu bulamaç haline getirmeli, bu bulamacı balonunuzu kaplayacak şekilde sürmelisiniz.

• Bu malzemenin üzerini ise gazete kağıtlarıyla kaplamalı ve 1-2 saat boyunca kurumasını beklemelisiniz.

• Ardından bir kat daha gazete kağıdı kaplamalı ve yine 1-2 saat kadar beklemelisiniz. • Bu işlemi ortalama 3-4 kez uygulamalı ve her gazete kağıdı katından sonra 1-2 saat kurumasını beklemelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken balonun üzerinde ufak bir kısmı açık bırakmaktır.

• İşlemler tamamlandıktan sonra balonu bir iğne ile patlatıp içerisinden çıkarmalısınız.

Gövdesi hazır olan pinyatanızın dışını istediğiniz renkte krapon kağıtlarıyla süsleyebilir, çeşitli figürler oluşturabilirsiniz.

• Son olarak pinyatanızı bir ip yardımıyla çocukların uzanabileceği bir yere asmalı, çocukların gözlerini bir bezle bağlamalı ve onların neşe dolu çabalarını izlemelisiniz. Elbette oyun süresince gözlerinizi çocuklarınızın üzerinden ayırmamalısınız.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç