Pik nedir?

Bir dökme demir cinsi. malzeme mühendisliğinde pik yerine kır dökme demir veya lamel (lif) grafitli dökme demir tabiri kullanılır. Dökme demir çeşitleri:

a) Küresel (nadirler: bilya) grafitli dökme demir. (Spero döküm). b) Lamel grafitli dökme demir. c) Siyah temper dökme demir. d) Beyaz temper dökme demir.

Halk arasında vasıfsız dökme demire de pik denmektedir. Kır dökme demirin bünyesindeki karbon (kömür= grafit) oranı % 2’den fazladır. Karbonu lamel grafit halinde bulunan kırılmış kesiti gri-esmer renkte olan bir dökümdür. En çok kullanılan bir dökme demir çeşitidir. Bunun sebepleri şunlardır: 1. Aşınma mukavemeti yüksektir. 2. Ucuzdur.

3. Mukavemet ve sertlik arzu edilen seviyede tutulabilir. 4. Basmaya karşı mukavemeti yüksektir.

5. Akma kabiliyeti çok iyi olduğu için çok kolay dökülür.

6. Titreşimlere karşı nispeten yüksek bir sönümleme özelliği gösterir.

Pik dökümün en kötü tarafı çekme mukavemeti (dayanımı) nın düşük ve kırılgan bir malzeme oluşudur.

Daha ziyade pikin yapısı perlit, ferrit ve grafitten meydana gelir. Fakat bazı hallerde, perlit, grafit ve ferrite ayrışabilir. Bu şekilde tamamen ferrit ve grafitten meydana gelen bir yapı elde edilir. Bu yapıda ince lameller halinde bulunan grafit, homojen bir şekilde dağıtılmıştır. Yapıya kurşuni bir renk kazandırır. Kır dökme demir adını buradan alır. Pikin kaynak edilme kabiliyeti çok düşüktür. Ancak özel metodlarla mesela malzeme önce ısıtılarak ve sonra çok yavaş soğutularak kaynak yapılabilir. Ferritik kır dökme demir makina gövdeleri, yatak gövdeleri, krank, piyano plakaları, silindir blokları, dişliler, takım tezgahlarında konsollar için kullanılır. Vasıfsız dökme demir veya pik ise mühendislik mukavemeti özelliği istenmeyen bir yerde kullanılır. (Bkz. Demir)

Sözlükte "pik" ne demek?

1. Dökme demir, font.
2. Geminin kıç tarafındaki bayrak serenine açılan üçgen biçimindeki yelken.

Pik kelimesinin ingilizcesi

[PIK (Payment In Kind) ] n. spade, black shape figure used on playing cards; card marked with this figure
n. peck, hack hammer, prick, cock, pitch, pitcher
v. peck, pick, sting
Köken: İngilizce

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç