PID nedir?

PID, İngilizce’de "Pelvic Inflamatory Disease"  kelimelerinin kısaltılışı ile kullanılan bir terim olmakla birlikte Türkçe’ye Pelvik İnflamatuar Hastalık (PIH) olarak çevrilmiştir. Pelvik inflamatuar hastalığı kadında üst genital sistemin yani rahim (uterus), tüpler, yumurtalıklar (overler) ve bunların etrafındaki karın zarının (periton) enfeksiyonudur.

Endometrium tabakasında, yani rahmin iç tabakasında gelişen enfeksiyona endometrit denir. Tüplerde meydana gelen enfeksiyon ise salpenjit diye adlandırılır. Periton denilen ve karını kaplayan zarda enfeksiyon oluşmasına da periton denir. PID tüm bu enfeksiyonların bir tür kombinasyonudur.

PID belirtileri nelerdir?

Kötü kokulu vajinal akıntılar (lokore),
İdrar yaparken acı ve ağrı duyma (disüri),
Karın alt kısmında hissedilen orta dereceli bir ağrı (pelvik ağrı),
Anormal uterin kanamalar,
Ateş, titreme ve üşüme,
Bulantı ve kusmadır.

PID neden oluşur?

PID, çeşitli mikroorganizmalar tarafından oluşturulabilir. En çok cinsel geçişli hastalıklardan kaynaklanır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların (CYH) ensık nedeni gonore ve klamidya adlı iki bakteridir.

Tedavi edilmediği zaman bu bakteriler cinsel geçişli hastalığa (CYH) ve dolayısı ile PID’e neden olurlar. PID, bakteri vagina ve serviksten yukarı ilerlediğinde görülür. Daha sonrasında da bakteri uterus, fallop tüpleri ve overlere doğru yol alır. Hastalık günler yada haftalar içinde ilerler.

Korunma yöntemleri nelerdir?

Cinsel ilişkilerde prezervatif, diafram ve servikal kap gibi bariyer yöntemlerinden birinin kullanılması da cinsel yolla geçen hastalıklar ve dolayısıyla PID açısından koruma sağlayacaktır.

Oral kontaseptif (Doğum Kontrol Hapları) kullanımı PID nedeniyle hastane tedavisi gereken hasta sayısını oldukça azaltmakla birlikte, birden fazla seks partneri olan kadınların spermisid ve bir bariyer metodunu birlikte kullanmalarında fayda olacaktır.

Doğum kontrolü amacıyla başka bir yöntem kullanıyor olsanız da özellikle birden fazla partneriniz varsa ya da partnerinizin sizden başka da partnerleri olabileceğini düşünüyorsanız cinsel ilişkilerde prezervatif ya da foam benzeri korunma yollarını kullanmanız, cinsel yolla geçen hastalıklara ve dolayısıyla PID'ye yakalanma riskinizi oldukça azaltacaktır.

PID tedavisi nasıldır?

PID'in esas tedavisi antibiyotiklerledir. Çoğu vakada antibiyotikler tek başına enfeksiyonu yok etmekte başarılı olurlar. Birden fazla etken mikro organizmayla meydana gelmiş olan bir PID için tek bir antibiyotik yeterli olmayabilir ki bu durumda kombine antibiyotik tedavileri önerilir.

Elektronikte PID ne demek?

Elektronikte Pıd kısaltması İngilizce "Proportional - Integral - Derivative" kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir. Türkçe'de "Oransal - İntegral - Türevsel" anlamlarına gelmektedir.

Elektronikte PID; Sık kullanılan geri besleme denetleyicisi yöntemidir.

Yaygın endüstriyel kontrol sistemlerinde kullanılan genel bir kontrol döngüsü geribildirim mekanizmasıdir.

Pıd sadece bir kontrolör modelidir.

Elektronikte PID ne işe yarar?

Ölçülü bir süreç içinde değişen ve istenilen ayar noktası ile arasındaki farkı olarak bir "hata" değerini hesaplar. Kontrolör proses kontrol girişini ayarlayarak hatayı en aza indirerek istenilen ayar değerine ulaşmak için çalışır.

PID Algoritması

Pıd algoritması üç ayrı sabit parametreyi içerir ve buna göre bazen üç aşamalı kontrol denir:

1. Oransal, P ile gösterilir.

2. İntegral I ile gösterilir.

3. Türev değerleri, D ile gösterilir.

Sezgisel olarak, bu değerler mevcut değişim göz önüne alınarak zaman açısından şu şekilde yorumlanabilir; P mevcut hataya bağlıdır, I geçmiş hataların toplamı ve D gelecekteki hataların bir tahminidir. Bu üç eylemin ağırlıklı toplamı yoluyla kontrol edilen süreç istenilen seviyeye ayarlamak için kullanılır. Böylece örnek olarak bir kontrol valfının pozisyonu ya da bir ısıtma elemanı çıkış gücü kontrol edilerek istenilen akış veya sıcaklık seviyesi en en düşük hata ile elde edilmeye çalışılır.

PID denetleyiciler nerelerde kullanılır?

Pıd denetleyiciler endüstriyel kontrol sistemlerinde çok sık kullanılan bir denetim biçimidir.

PID denetleyicilerin tercih edilme nedenleri nelerdir?

Yapısı çok basit olması, ayarlanacak değişken sayısının az olması ve fiziksel gerçeklemenin kolay yapılması sayesinde çok tercih edilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç