PFC nedir?

PFC (Power Factor Correction) güç faktörü düzeltme destek regülatörlerinin genel tanımlamasıdır. Bobinlerden oluşan bilgisayar, motor, aydınlatma cihazları gibi indüktif yüklerin, gerilim – akım dengesizliğini düzeltmek için kondansatörlerle dengeleme yapabilen sistemdir.

PFC sistemi aktif yada pasif olarak tasarlanıp uygulanır. Pasif PFC sisteminde, yükün cinsine göre kapasitif (kondansatör) yada indüktif (bobin) devre elemanları kullanılarak yük dengelenir. Aktif PFC sistemi ise özel bir devreden oluşur. Bu devre elektrik şebekesi ile güç kaynağı arasına girer ve güç kaynağının gerek duyduğu gerilimi kendi üzerinden sağlar.

Aktif PFC sistemler güç faktörünü düzeltmekte çok daha başarılı ve bu değeri ideal durum olan 1'e çok yakın bir değere, 0.99'a kadar yükseltebilir.Aktif güç faktörü düzeltmesinin amacı, bir güç kaynağındaki inputun basit bir direnç gibi görünmesini sağlamaktır. Bir aktif güç faktör düzelticisi, bu işlemi input akımını input voltajına karşı programlayarak yapar. 

Voltaj ile akım arasındaki oran sabit bir sayı olduğu sürece, input direnç gibi (resistive) davranacaktır ve güç faktörü 1.0 olacaktır. Oran sabit değerden saptığı zaman; giriş faz kayması, harmonic (dalgalı) değişim ya da her ikisini de içerecektir, sonuçta ikisinden biri güç faktörünün düşmesine neden olacaktır.

Güç faktörünün en genel tanımı, gerçek gücün görünen güce oranıdır: PFC dizayn yapısı olarak boost tip smps'lere çok benzer, kontrol yönünde ayrılır. Bu sebeptendir ki çıkış voltajı, maksimum AC giriş voltajının tepe noktasından az olmalıdır.

pfc

Pasif  PFC yöntemlerinin dezavantajları

Büyük elemanlardan oluşmaları ve devre üzerinde yer ve ağırlık teşkil etmeleri, şebeke frekansına göre davranış gösterdikleri için, şebeke frekansı değişimlerinde düzgün sonuç vermemeleri, yüke göre değişik cevap vermeleri, dinamik cevaplarının yavaş olması, faz kayması sonucu PF’nin azalması, şebeke frekansı dalgalanmalarında tam tersi olarak harmoniklerini kuvvetlendirme, Vb.

Aktif  PFC yöntemleri ve avantajları

Küçük ve hafif elemanlardan oluşmaları, kararlı olmaları ve şebeke frekansı değişimlerinden etkilenmemeleri, uluslararası standartlara uyacak şekilde devre tasarımına olanak sağlayan iyileştirme sunmaları, yaklaşık olarak “1” güç faktörü ve %5’ten az THD’de performans sunmaları, geniş aralıkta giriş sinyaline karşın feedback sayesinde kararlı çıkış vermeleri.

PFC teknolojisinin faydaları

PFC teknolojisinin enerji verimliliğiyle birlikte sürdürülebilir kalkınmaya da birçok katkısı bulunmaktadır. Makine tarafından kullanılmadığı halde şebekeden çekilen harmonik akımlar, iletim ve dağıtım hatlarındaki kabloların ve trafoların aşırı ısınmasına neden olur.

Aşırı ısınmanın ortadan kalkması için gerektiğinden daha kalın kablo ve daha yüksek güçlü trafolar kullanılması gerekir. Harmoniklerin ortadan kaldırılması ile kullanılacak trafoların güçleri düşer, dolayısıyla boyutları küçülür ve kablo kesitleri azalır.

Sonuç olarak, enerji üretim ve iletimi için gereken yatırım ile bakım maliyetleri azalır. Bilindiği gibi, voltaj dalgalanmaları kullanılan elektrikli aletlerin ömrünü olumsuz etkilemektedir.Güç faktörü düzeltilmiş ekipmanlar, şebekedeki voltaj dalgalanmalarını azaltır ve kullanılan enerjinin kalitesini arttırır.

Fakat hepsinden önemlisi, yukarıdaki tablonun işaret ettiği gibi, aynı işi yapmak için, PFC teknolojisi kullanılan makinenin şebekeden daha az güç çekeceğidir. Yani, hem tüketicinin ödeyeceği enerji faturası “hafifleyecek”, hem de reaktif güç çok az olduğu için daha az enerji tüketilecektir. Sonuçta PFC teknolojisine sahip makineler çevreye duyarlı, doğa dostu, daha “yeşil” makinelerdir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç