Peneplen nedir?

Erozyon yani toprak kayması neticesinde düzleşmiş alanlardır. Genellikle normal erozyon alanlarında görünür. Engebelikleri çok yumuşaktır. Üzerindeki akarsular adeta düz bir satıhta akar. Vadi tabanları ise ölçüsüz denecek kadar geniştir. Akarsuların bir aşındırma şeklidir. Peneplen akarsuların en çok yaptığı aşındırma şekillerinden bir tanesidir. Peneylenin daha kolay anlaşılması adına diğer isminide versek iyi olur peneplen’in türkçede tam karşığılı Yontukdüz’dür. Eğer bu isimle öğrenilirse Peneypen’in ne olduğu isminden dolayı daha kolay anlaşılabilir.

Yontukdüz adı üstünde yontulmadan oluşan düzlük demektir. Yani akarsuyun yontması sonucunda (yontma aşındırma anlamına gelmektedir) oluşan şekle Peneplen denir. Akarsuların zamanla yan taraflarındaki yükseltileri yontması sonucunda düzleştirmesi nedeniyle çevresindeki yüksek arazileri aşındırarak düzlük haline getirmesine peneplen veya yontukdüz denmektedir.

Peneplen platoları

Bu platolar eski kütlelerin aşınım yüzeylerinden oluşurlar. Bu platoların yüzeylerindeki eski kütlelere ait kayaçlar ile tortul kütleleri birlikte görürüz. Bu sahalar genelde Post Neojende dış etmenler neticesinde oluşumlarını tamamlamış şekillerdir. Bu bakımdan peneplen platoları ülkemizde kimi yerde alçak kimi yerde yüksek sahalar olarak karşımıza çıkarlar. Ülkemizde tipik peneplen platoları olarak Kocaeli Çatalca, Menteşe-Uzunyayla, Kula, Denizli, Safranbolu platolarını sayabiliriz.

Köken: Fransızca

Peneplen kelimesinin ingilizcesi

n. peneplain

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç