Pelin nedir?

Bileşikgillerden bir bitkidir. Kırlıklarda, kendiliğinden yetişir. Yaprak ve diğer kısımlarında acı bir madde bulunur. Bundan batıda «absent» denen İçki yapılır. Kurutulan pelinlerde dahi acılık kalır. Bu otu yiyen hayvanların eti lezzetsizdir. Kuzeyde bira imalinde şerbetçiotunun yerine kullanılır. Antik çağlardan beri pelin otu yuvarlak solucan, kıl kurdu ve kamçılı kurtların neden olduğu ağrının yatıştırılmasına yardımcı olmak için bitkisel bir ilaç olarak kullanılmıştır.

Bileşikgiller familyasındandır. Çok yıllık bir bitki olup takriben 3-10 yıl yaşar. 50-120 cm boyunda, oldukça çok çatallaşan ve grimsi beyaz renkte bir bitkidir. İnce tüylerle kaplı gövdesi kokulu, kabarık çizgili ve gri-yeşil renklidir. Çok ince tüylerle kaplı grimsi ya da beyazımsı yeşil, altı gri renkli ve kokulu olan yaprakları çok parçalı ve almaşık dizilidir. Açık sar renkli  küçük çiçekleri salkımlar oluşturur. Silindirik yapılı yassı, küçük ve gri renkli meyvelerinin içinde kahverengimsi gri minik tohumları bulunur.

pelin

Pelin döktüğü tohumlarıyla çoğalır ya da sonbaharda alınan gövde kalemleriyle çoğaltılır. Pelinin küçük yapraklı dalları özel kokulu ve çok acı bir tadı vardır. Pelin otu Avrupa, Kuzey Afrika, Batı Asya ve günümüzde, Kuzey Amerika’ya özgü doğal çok yıllık bir çalıdır. Genellikle yollar ve yol kenarları boyunca dikilmiştir ve 1-3 metre yüksekliğe kadar büyür. Pelin otunun kökü ince saçlar ile kaplı gri-yeşil veya beyaz renklidir. Bu bitkinin çiçekleri, yaprakları ve üst sürgünleri bitkisel ilaç olarak kullanılmaktayken, onun acı tadı alkollü içeceklerin lezzetini arttırmayı sağlar.

Pelin otunun kanseri tedavi ettiği ya da, kanser tedavisinin yan etkilerini azalttığı yönündeki iddialar henüz bilimsel kanıtlarla desteklenmiyor. Ancak tatlı pelin otunda (Artemisia annua) bulunan bazı bileşenler sıtma tedavisinde olumlu sonuçlar vermiştir ve tatlı pelin otu bu amaçla antik çağlardan beri kullanılmaktadırlar. Ayrıca pelin otu çayının libidoyu arttırdığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir.

Sözlükte "pelin" ne demek?

1. Bileşikgillerden, yapraklarında ve öteki bölümlerinde çok acı, ıtırlı bir madde bulunan, hekimlikte kullanılan bir bitki (artemisia absinthum).

Pelin kelimesinin ingilizcesi

[pelín (m) ] n. bit, small piece
adv. just a bit
n. wormwood, absinthe, absinth, mugwort
Köken: Yunanca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç