PDU nedir?

PDU, Protocol Data Unit'in kısaltmasıdır. Türkçe protokol veri ünitesi anlamına gelir, telekominasyon alanında mobil telefonlarla SMS'i bu sayede gönderiyoruz. PDU bir koddur, içerisinde birçok değişken barındırır. Servis merkezi, gidecek numara, karakter seti, geçerlilik süresi ve yazdığınız mesaj ile ilgili bilgiler PDU'ya kodlanır.

PDUlar OSI katman modelinin ilk 4 katmanıyla şöyle ilgilidir:

Fiziksel katmanda PDU bittir, veri bağı katmanında PDU çerçevedir, katmanında PDU pakettir, ulaşım katmanında PDU segmenttir. (5. katman ve sonrasında data(veri) olarak adlandırılır.)

Fiziksel katman

Verinin fiziksel (bakır tel, optic lif, hava…) ortamda taşınması için gerekli yapıyı, kodlamayı oluşturur. Bu katman için veri bir bit katarı (dizisi) demektir. Ortamda kullanılacak kablo standartları, gerilim seviyeleri, işaret şekilleri, işaret hızları, örnekleme hızı, bit süresi bu katmanın bilgisindedir. Hat üzerinden aktarılacak 0/1’lerin fiziksel olarak ne şekilde ifade edileceği bu katmanın görevidir. Taşıma ortamına göre kullanılacak yöntemler de değişim gösterir.

Veri bağı katmanı

Bu katmanda hat kavramı oluşmaya başlar. Katmanın amacı verinin bir noktadan bir sonraki noktaya ulaştırılmasıdır. Bu katmanda veri çerçeve adı verilen bloklara bölünür. Hat üzerinden aktarım sırasında oluşan hataların sezilmesi bu katmanın görevidir. Hattın iki ucundaki birimin aynı hızlarda çalışmasını ayarlamak da bu katmanın görevidir. İletim ortamına erişim bu katman tarafından organize edilir.

Ağ katmanı

Bu katmanda taşınan veri paket adını alır. Verinin kaynaktan varışa ulaşması için takip edeceği yolun bulunması bu katmanın görevidir. Veri aktarımı sırasında bazı düğümler (yönlendiriciler) üzerinde tıkanıklıklar olabilir. Bunların sezilmesi ve gerekli önlemlerin alınması da ağ katmanının görevidir. Bunları servis kalitesini (Quality of Service, QoS) arttırıcı görevler olarak da adlandırabiliriz. Heterojen altağların bulunduğu bir ortamda, altağlardan geçiş sırasında adresleme, paket boyu farklılığı gibi problemler bu katmanda çözülür.

Ulaşım katmanı

Bu katman, kaynak tarafında, oturum katmanından aldığı veriyi paketlere böler. Varış tarafında ise gelen paketleri birleştirerek oturum katmanına iletir. Bölünen verinin numaralandırılması ve varis noktasında karışmış paketlerin tekrar sıralanması, yolda veri üzerinde oluşmuş hatalarla ilgili işlemlerin yapılması bu katmanın görevidir. Ulaşım katmanı uçtan-uca çalışır. Bu da kaynak ve varış düğümlerinde etkinlik göstermesi anlamına gelmektedir.

Oturum katmanı

Bu katman yardımı ile farklı bilgisayarlardaki kullanıcılar arasında oturumlar kurulması sağlanır. Bu işlem oturumların kurulmasını, yönetilmesini ve bitirilmesini içerir. İletişimin kopması durumunda oturumun devam etmasi için eşzamanlama (synchronization) bilgileri tutulur. Oturumlara farklı kalitede servisler de sunabilir.

Sunuş katmanı

Bu katmanda iletilecek verinin yapısı belirtilir. İletilecek veri karakter şeklinde ifade edilecekse hangi formatın (EBCDIC, ASCII, ...) kullanılacağını belirtmek, ya da format dönüşümleri bu katmanın işidir. Uygulamaya bağlı olarak verinin sıkıştırılması/açılması, şifrelenmesi/çözülmesi yine bu katmanın görevleri arasındadır.

Uygulama katmanı

Uygulama katmanı, uygulama protokolleri yardımı ile ağa erişmek için gerekli alt yapıyı sağlar. HTTP (HyperText Transfer Protocol), Telnet, FTP, uygulama protokollerinden bazılarıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç