PDT (pasifik zaman dilimi) nedir?

Türkiye ile arasinda 10 saat fark olan Amerika Birleşik Devletleri'nin ve kanada'nin pasifik kıyılarında geçerli olan zaman dilimidir. GMT-8 diye bilinir, biz "GMT+2" saat diliminde olduğumuza göre aramızda on saat fark vardır.

California ve washington eyaletleri bu saat dilimini kullanırlar. Hawaii eyaleti de pasifik kıyısında olmasına rağmen bu saat dilimini kullanmaz, net olarak hawaii Türkiye arasında 12 saat fark vardır.

GMT nedir?

Greenwich Mean Time, çok uzun bir zaman önce yerküre üzerindeki ülkelerin ortak kararı ile saatler tek bir noktaya göre ayarlanmaya başlamıştır. Buna göre İngiltere Greenwich kasabasından geçtiği varsayılan 0 (sıfır) derece meridyeni mihenk noktası olarak belirlenmiş ve saatler aradaki meridyen farkına göre hesaplanmaya ve kullanılmaya başlanmıştır. GMT zaman dilimleri ile ülkeler arasındaki saat farkları belirlenmektedir.

Osmanlı devletinde saatleri, Ayasofya'nın kubbesinden geçtiği varsayılan ve Arz-ı halife veya Arz-ı İstanbul olarak adlanırdıkları meridyene göre ayar ederlerdi. 1932'de saat, takvim ve ölçüm sistemi değişiklikleriyle birlikte, saat diliminde de uluslararası bir standart haline gelmiş olan GMT sistemi kabul edildi. Türkiye için GMT+2 geçerli olmalıdır.

PDT (fotodinamik tedavi) nedir?

PDT fotodinamik tedavi kelimelerinin kısaltmasıdır. özellikle yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonunda uygulanan bir tedavi metodudur. Yaş tip makula dejenerasyonunda  retinanın beslenmesini sağlayan koroid tabakasından kaynaklanan anormal damarların tahrip edilmesi esasına dayanır.

Standart lazer tedavisinden sonra geliştirilen ve yaklaşık 10 senedir uygulanan bir tedavi yöntemidir. PDT de verteporfin (Visudyn) denilen bir madde koldan iğneyle verilerek bu ilacın gözde hasarlı dokuya bağlanması sağlanır. Ardından özellikli bir laser tedavisi 83 saniye boyunca göze uygulanır.

Yaş tip sarı nokta hastalığının bazı tiplerinde etkilidir. Genellikle görme artışı sağlamaz, 1 yıllık tedavi süresinde mevcut görmeyi koruma oranı yaklaşık %50-60 tır. İlerleyen yıllarda bu oran düşer. Günümüzde sadece uygun vakalarda olmak üzere nadiren tek başına kullanılır.

Eğer neovasküler membranlar erken evrede fark edilip tedavi edilmediğinde kronikleşerek nedbe dokusuna dönüşmekte ve santral görmeyi tamamaen ortadan kaldırabilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç