PCP nedir?

PCP kimyasal adı, phenylcyclohexylpiperidine olan sentetik bir uyuşturucudur. Fensiklidin ilk kez 1950lerde sentez edilmiş, 1960’larda cerrahi için anestezik madde olarak kullanılmıştır. Fakat hastalarda anesteziden uyanırken yönelim bozukluğu, huzursuzluk ve deliryum gözlemlenmesi sebebiyle tıbbi kullanımdan kaldırılmıştır. 1970’li yıllardan itibaren yasadışı kullanımı yaygınlaşmıştır. Çok basit ve ucuz imal edilip, çok pahalıya pazarlandığından uyuşturucu mafyasının tercih ettiği bir maddedir. Son derece tehlikeli olmakla birlikte Lida yosun hapı ile beraber kullanılmaması gerekir.

Amerika’da angel dust (melek tozu), ozon, rocket fuel (roket yakıtı), crystal (kristal) olarak bilinir. Beyaz kristal toz şeklinde olup, tabletler, kapsüllerde renkli tozlar şeklinde görülür. Ağız yoluyla, damardan, enfiye şeklinde ya da sigara ile içe çekilerek kullanılabilir. En sık kullanım şekli sigara ile içilmesidir. Düzenli PCP kullanımı tolerans gelişmesi ve psikolojik bağımlılığa neden olur.

PCP kullanım etkileri nelerdir?

Beş dakika içinde etkisi başlar ve 30 dakikada etkisi en üst düzeye ulaşır. PCP beyinde glutamat adı verilen bir nörotransmiterin reseptörüne bağlandığında normalde oluşan etkileri engeller. Aynı zamanda diğer nörotransmiterlerin de etkinliklerini bozar. PCP’nin etkisini genellemek oldukça güçtür. Bu maddenin etkileri önceden hiç tahmin edilemez. Örneğin bu maddeyi kullanan bazı kişilerin işitsel ve görsel halüsinasyonları olabilir ve agresifleşebilir.

Buna karşılık başkaları sessizlik ve yoğun sentezi içine girerek uyuşuk, sersem bir hale bürünebilir ve pasifleşebilir. Vücudun ağırlığı kaybolur, hissizlik meydana gelir. PCP ile ciddi yan etkiler ortaya çıkar. Sıkıntı, korku, zihin bulanıklığı, huzursuzluğa sebep olur. Tansiyon yükselmesi, denge bozukluğu, adale sertliği, vücut ısısı yükselmesi, tükürük artışı görülebilir. Kronik kullanımda hafıza ve konuşma bozuklukları görülür. İntihar düşüncesi, anksiyete, depresyon, sosyal çekilme, sosyal izolasyon ve psikoza neden olur.

PCP (fensiklidin) aslen zihin sanki bedenden ayrılıyormuş gibi ayrılma hissi duymasına neden olduğu için cerrahi anestezik olarak test edilmiştir. PCP laboratuarlarda yasa dışı olarak yapılır ve kolaylıkla sentezlenir genellikle sokak satıcılarına metamfetamin, meskalin, LSD veya THC gibi (kanabiste aktif bileşen) başka bir madde olarak geçer.

Saf formunda PCP normalde burundan çekilen, içilen, yutulan veya enjekte edilen acı tada sahip beyaz kristalin tozdur. Boyalarla karıştırılabilir ve tablet, kapsül ve renkli toz olarak satılabilir. İçildiğinde veya burundan çekildiğinde PCP hızla kan akımına ve daha sonra beyne girer bu da nörotransmiter glütamatı bozar bu da kişinin ağrıyı algısına, çevreye ve hafızaya tepkilerini etkiler. PCP aynı zamanda pek çok madde kullanımının neden olduğu öforiyi kapsayan nörotransmiter olan beyindeki dopamin seviyelerini değiştirir. İçerken genellikle marijuana gibi diğer organik maddelere uygulanır (bu durumda “superweed”, “killerweed”, veya “peaceweed” olarak anılır).

Kısa süreli etki

PCP kullanıcıları istemeyerek kendilerini yaralayabilir hatta öldürebilir çünkü madde tüm acı hissini ortadan kaldırır. PCP kullananlar çok kızabilir, kontrolden çıkabilir ve inanılmayacak kadar güçlü olabilir. Aynı zamanda şizofreni de geliştirebilir. PCP’nin etkileri madde kullanımı sona erse bile çok uzun süre görülebilir hatta yıllar sonra anımsamalar da yaşanabilir. PCP’nin etkileri PCP alan birisinin davranışını belirlemek imkansız olduğu için değişebilir. PCP kullananlarda iyilik ve rahatlama hislerine neden olabilir aynı zamanda anksisite (yaygın), korku, panik, ajitasyon ve paranoya gibi ağır travmatik etkileri de tetikleyebilir.

PCP kullanımı aşağıdaki etkilere de neden olabilir:

Sersemlik bozuk koordinasyon ve bulanık görüş baş dönmesi ve terleme artan kalp atışı ve kan basıncı artan solunum hızı mide bulantısı ve kusma ortamdan ve gerçeklikten kopma beden algısının bozulması (ağırsızlık/kayma hissi) zaman/mekan çarpıklığı kol ve bacaklarda hissizlik görsel ve işitsel delüzyonlar ayrıca kişi potansiyel olarak aşağıdakileri yaşayabilir: Agresif / saldırgan/ sert davranış Tutarsız konuşma veya konuşamama, ağzı sulanma, ağır depresyon ve halüsinasyonlar.

Uzun süreli etkiler

Yüksek dozlarda PCP alan kişilerin genellikle ağır şekilde aklı karışabilir ve sertleşebilirler ve kendileri ve diğer kişiler için tehlike arz edebilir. Aşırı sert davranış sonucunda intiharlar, homositler, kendi kendini yaralama ve başka sonuçlar yaşanabilir, aşırı doz hayati tehlikeye neden olabilir. PCP ille intoksikasyon konvülsiyonlara, komaya, hipertermi ve ölüme neden olabilir (genellikle soluğun durmasından dolayı).

PCP intoksikasyonu için tedavi yoktur, aşırı doz yaşam desteği ile tedavi edilebilir ve 7-10 gün süren komalara neden olabilir. Uzun süreli PCP kullanımı hakkında çok fazla şey bilinmez. PCP’nin uzun süreli etkileri arasında aşağıdakiler vardır: Hafıza kaybı, anımsamalar, zor konuşma ve düşünme. Bu semptomlar son kullanımdan sonra bir yıl veya daha fazla sürebilir. Ağır anksisite ve depresyon yaygındır ve sonsuza kadar devam edebilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç