PBT nedir?

PBT, Polibütilen Tereftalat, polyester termoplastik ailesine aittir. PBT, temel olarak mühendislik uygulamaları için enjeksiyon kalıplamada kullanılan yarı kristal bir polimerdir. Polibütilen Tereftalat (PBT), tereftalik asit veya dimetil tereftalat’ın 1,4 bütandiyol ile çoklu kondenzasyonuyla (polycondensation) üretilmektedir. PBT dimetil tereftalatın (DMT) 1,4 butan diol (BDO) ile birleşerek polimerleşmesi sonucu elde edilen termoplastik bir polimerik malzemedir.

Temel Polibütilen Tereftalat (PBT) özellikleri

• Yüksek güç.
• Yüksek sürekli kullanım sıcaklığı (150 °C’ye kadar).
• Daha yüksek sıcaklıkta bile çok iyi sürünme direnci.
• Yüksek rijitlik ve sertlik.
• İyi sürtünme özellikleri ve aşınma direnci.
• Yüksek boyut kararlılığı.
• İyi hava şartlarına direnç.
• Çevresel stresten çatlamaya karşı dayanıklı.

İlaveten, UL94 V-0 ve bazı durumlarda 5 VA sınıfında bile alev geciktirici Polibütilen Tereftalat (PBT) dereceleri mümkündür. PBT, enjeksiyon kalıplama ve extrüzyon için uygun, farklı erime viskozitelerde mümkündür. Bazı PBT sınıfları hızlı kristalleşme özelliğine sahip olup hızlı çevrim zamanları sağlar. PBT, düşük genleşme katsayısına ve düşük su emişine sahip olmasından dolayı özellikle yüksek boyut kararlılığı gerektiren mühendislik uygulamaları için uygundur.

PPBT'nin kullanım alanları

PBT lifleri, halı iplikleri, spor giysiler, iç giyim, çorap, mayo gibi birçok tekstil uygulamasında kullanılmaktadır. PBT lifleri sahip olduğu hacim ve kıvrılma davranışı, yüksek mukavemet, elastikiyet ve iyi elastiki geri dönme gibi özellikler sayesinde, tekstil liflerinin, mayoların, iç giyim ürünlerinin ve çorapların üretiminde tercih edilmektedir. Mayo üretiminde tercih edilmelerinin diğer sebepleri de sahip oldukları stabilite ve iyi klor dayanımı özellikleridir. PBT lifleri halı ipliklerinde kullanıldıklarında ise yüksek elastikiyet, havın geri dönme kabiliyeti, ıslak şartlarda iyi özellikler gösterme, atmosferik şartlarda keriyersiz boyanabilme, çok iyi leke-dayanımı ve yün benzeri his gibi avantajlı özellikler göstermektedir .

pbt

Tekstil dışında PBT kalem barellerinde, diş fırçası kılı üretiminde,dayanıklı fermuarlarda, saç kurutucularında, cep tipi hesap makinelerinde, ev tipi ütü ve tost makinelerinde ve mutfak robotu bıçaklarında kullanılmaktadır. PBT, mühendislik plastiği olarak, otomotiv endüstrisinde ve elektrik/elektronik endüstrisinde de daha iyi mekanik özellikler, yüksek ısıl stabilite, çabuk tutuşmama özelliği, daha iyi renklendirme özelliği, yüksek UV stabilizasyonu ve iyi işlenebilirlik gibi avantajları sayesinde tercih edilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç