Part time ne demek?

Okul ve diğer aktivitelerinizle birlikte yürütebileceğiniz part time işler, size potansiyel kariyer alanları ve ideal mesleğinize uygunluğunuz konusunda fikir verir, tecrübe kazanmanızı sağlar, “ben kendi paramı kendim kazanıyorum” edasıyla göğsünüzü gere gere yürümenize yardımcı olur. Part-time işler, zamanı kullanma kabiliyetini artıran, gerçek hayatla ilgili tecrübeler kazanmanızı sağlayan, CV’nizde şık durarak geleceğinizde önemli bir rol oynayıp, para kazanmanıza yarayan mükemmel fırsatlardır.

4857 Sayılı İş Yasa’sının 13.üncü maddesinde kısmi çalışmanın tarifi yapılmıştır. Bu yasaya göre,”işçinin normal çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az belirlenmesi durumunda sözleşme kısmi süreli iş sözleşmesidir.” Örneğin, bir iş yerindeki tam süreli çalışma haftalık 45 saat ise, bu iş yerinde haftada 30 saat ve 30 saatin altındaki çalışmalar kısmi süreli çalışmalardır..

Kısmi süreli çalışma Türk Çalışma Hayatında ilk defa 1V beş yıllık kalkınma planı 1982 yılı programında resmi politika olarak girmiştir.

Uluslar arası Çalışma örgütü ,24-06-1994 tarihinde  kısmi çalışma süresi ile ilgili 175  sayılı sözleşmeyi ve 182 sayılı  tavsiye kararını kabul etmiştir.Bu karara göre  kısmi çalışmanın üç unsuru olması gerekmektedir..

1-Kısmi süreli çalışmanın normal çalışma süresinden az olması.

2-Bu çalışmanın düzenli ve sürekli olması.

3-Kısmı süreli çalışma gönüllü olarak yapılmasıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç