Paraben nedir?

Paraben, ilaç ve kozmetik alanında yaygın bir şekilde kullanılan koruyucu bir kimyasal maddedir.

Günlük hayatta kullanılan şampuan, saç kremi, tonik, nemlendirici, bronzlaştırıcı kremler, tıraş losyonu, parfüm gibi birçok ürünün içeriğinde bulunmaktadır. Yaygınca kullanılmasındaki en temel neden düşük maliyetli olmasıdır. Bunun yanısıra vücudumuza zararlı olan bir maddedir.

Göğüs kanseri hastası kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda alınan tümör örnekleri içinde bol miktarda paraben maddesi olduğu ortaya çıkmıştır. Vücutta hormanal etkileri artıran kimyasal maddelerin kullanılması özellikle öströjen hormonuyla artan göğüs kanserinin yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Göğüs dokusundaki yoğun yağ oranı vücuttaki toksik maddelerin burada yoğunlaşmasına ve göğüs kanserinin en yaygın kanser çeşidi olmasına sebep olmaktadır.

Pahalı markalarda paraben olmaz kanısı tamamen yanlıştır. Zira günümüzde dünyaca ünlü kozmetik markaları bile içerisinde paraben gibi zararlı etkin maddeler bulunduran ürünler piyasaya sunmaktadır. Tabi ki bunu genellemek doğru değildir, içlerinde tamamen içerik olarak temiz, paraben ve türevi zararlı kimyasallardan uzak ürünler üreten markalarda mevcuttur hatta sayıları gün geçtikçede artmaktadır.

Kullanılma nedenleri

Paraben, raf ömrünü uzatıcı etkisi olduğundan çok sık  kullanılmaktadır. Zararlı olan bu madde egzama gibi ciltte tahriş edici yan etkilerde oluşturabilmektedir. Kozmetik sektöründe kullanılan hammaddelerin yasa gereği (tüketiciyi bilgilendirmek amaçlı) etiket üzerinde yazılması zorunludur.

Parabenlerin etiket üzerinde yazılışı methylparaben, ethylparaben, benzylparaben veya buthylparaben şeklindedir. Bilinçli yada bilinçsiz olarak günlük hayatımızda hepimizin ayrılmaz parçası olan birçok ürünün içerisinde az çok bulunan bir kimyasal madde olan paraben, farkında olmasakda hayatımızın büyük kısmını etkisi altına almış bulunmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

• Alınacak ürünlerin içeriğine göz atılmalı. “İçindekiler” kısmını okunmalıdır.
• Alınabiliyorsa organik ürünler tercih edilmeli.
• Alınan ürünlerdeki üretim ve son kullanım tarihlerine dikkat edilmeli.
• Şampuan, krem, duş jeli gibi ürünlerin kapağının açık bırakılmaması gerekmektedir.
• Kozmetikleri başkalarıyla paylaşmanın mikrop ve hastalıkları da paylaşmak anlamına geldiği unutulmamaılıdır.
• Özellikle krem sürmeden önce eller yıkanmalıdır.
• Cilt bakımı için kullanılan ürünleri aşırı miktarda kullanılmaması gerekir.
• Birçok kozmetik ürün içerisindeki koruyucular sebebiyle yaklaşık olarak 3 yıl süreyle bozulmadan saklanabilmektedir. Eski kozmetik ürünlerini atın, süresi geçmeyen ürünlerinizi ise buzdolabında veyaoda sıcaklığında saklamaya özen gösterin.

Parabenin zararları

Yapılan araştırmalara göre tümörlü hastalarda doku başına 20 nanogram paraben tespit edilmiş. Fakat bu parabenlerin neden oluştuğu hakkında yine de kesin bir bilgi yoktur. Ayrıca parabenler, östrojeni taklit eden kimyasal bir maddeymiş. Edinburgh Üniversitesi  onkoloji uzmanlarının yaptığı bir araştırmada 20 farklı tümörün 18'inde parabene rastlanmış. Bütün bu bulgulara rağmen yine de kesin olarak bir sonuç çıkarılamıyor. Yine de parabenlerin sakıncalı olduğu ortada.

Bu nedenle kozmetik alışverişi yaparken ürünlerin içerik kısmını okumayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Belki kendimizi tamamen parabenlerden uzaklaştıramasak da, en azından elimizden geldiğince parabenli ürün almamalıyız. Ben de aldığım ürünleri paylaşkırken ve ürün incelemesi yaparken içeriklerini mümkün olduğunca sizinle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç