Pansuman nedir?

Her türlü yaranın temizlenmesi, mikrop kapmaması için uygulanan koruyucu tedbirlere denir. Bu metot uygulanmadığı takdirde yara mikrop kapabilir. Meydana gelen cerahat yarayı işletip, kapanmasını önler. Düşme, vurulma, kesilme gibi olayların sebep olduğu yaralar alkol, eter, tentürdiyot, oksijenli su gibi ilaçlarla temizlenir. Üstleri gaz bezi ve pamukla kapatılıp sarılır. Bunlara kirli yara denir.

Ameliyatlarda açılan yaralar ise temiz yara diye anılır. Gerek kirli, gerekse temiz yaralara kuru pansuman yapılır. Yaş pansuman ise soğuk veya sıcak olarak henüz açılmamış iltihaplar üzerine uygulanır. Sıcak pansuman iltihabın toplayıp işleme ve akmasını sağlar. Soğuk pansuman ise iltihabın dağılmasını sağlar. Pansuman uygulanırken pansumancının ellerinin son derece temiz olması gerekir. Ayrıca her uzvun pansumanı için ayrı bir pamuk koyma ve sargı bezi sarma metodu vardır. Bu bakımdan pansumancıların yetişkin ve bilgili kimseler olmaları gerekir,

Yara kapalı ise tentürdiyot veya mersol kullanılarak temizlenir. Makat ve üreme organları çevresindeki yaralarla açık yaralarda, kendilerinin de tahriş edici etkileri sebebiyle kullanılmazlar. Açık yaralarda, ölü dokular temizlendikten sonra ilk pansuman yapılır: Tuzlu su serumu (serum fizyolojik) ve soluheks denilen antiseptik madde köpürtülerek yara iyice yıkanır. Sonra tekrar serum fizyolojikle yıkama yapılır. Bunlar dokuyu tahriş etmez ve yeni ölü dokular ortaya çıkarmazlar. Bunlar yoksa yara yine bir başka antiseptik olan savlon ile yıkanır.

pansuman

Daha sonra yaranın özelliğine göre antibiyotikli veya başka merhem ve pomatlar tatbik edilir. Sonra yara pad (pansuman kapayıcı pamuk ve onu saran gazlı bez) ile örtülüp üzeri filasterle yapıştırılır veya sargı beziyle sarılır. Pansuman setinde steril olarak gazlı bezler, gazlı bezleri tutarak yarayı yıkamak için kullanılacak pens ve penset, ölü dokuları kesmek için makas veya neşter, yarayı kapatmak için pad bulunur.

Pansuman yaparken antisepsi ve asepsiye (mikropsuzlaştırma ve temizliğe) dikkat edilir. Steril pansuman aletleri, yara dışında hiçbir yere dokundurulmaz. Pansuman ile mikroplar hiçbir zaman tam olarak yok edilemediğinden, yeniden çoğalmalarını önlemek ve katılan ilaçları tazelemek için pansuman belirli aralıklarla değiştirilir. Bir de bazı deri hastalıklarında ve iyileşmeyen açık yaralarda kullanılan "Sulu Pansuman" vardır. Bunlar etkili maddelerin suda eritilmesiyle hazırlanan sıvılarla yapılır. Esas olarak, sulantılı deri hastalıklarında sızıntıyı kesmek için kullanılırlar.

Su, buharlaşma özelliğinde olduğu için uygulanan bölge soğur ve damarlar büzülerek sızıntı kısa sürede durur. Ayrıca antiseptik madde katılarak mikropların öldürülmesi de sağlanabilir. Sulu pansuman için sık sık kullanılan sıvılardan birkaçı; serum fizyolojik, borik asitli su, barrow solüsyonu ve rivanol solüsyonudur. Tatbiki kolay olan sulu pansumanı sık sık hasta kendisi uygular. Temiz bir kaba konulan solüsyona gazlı bez batırılır, iyice sıkılır. Sulu değil nemli olacak şekilde iki kat olarak hasta bölgeye serilir. Beş dakikada bir aynı uygulama tekrar edilir.

Sözlükte "pansuman" ne demek?

1. Yara temizliği ve bakımı.

Pansuman kelimesinin ingilizcesi

n. dressing
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç