Panaroma nedir?

Panorama, insan gözünün gördüğü bir alanın olabildiğine geniş açıyla görünmesidir. Resim, fotoğraf ve film gibi bir görüntüyü yansıtan ürünlerde uygulanmaktadır. Daha çok fotoğraf dalında kullanılan panorama terimi ilk olarak İrlandalı ressam Robert Barker tarafından  kullanılmıştır.

Barker, 1972 yılında Edinburgh'ın panoromik resimlerini incelemiş ve resimleri Londrada panorama adıyla sergilemiştir. Panorama uygulamasının sanat hayatına girmesi de bu şekilde olmuştur. Günümüzde daha çok fotoğraf alanında kullanılan uygulama, dijital makinelerin yardımıyla yapılmaktadır. Bir manzaranın, bir şehrin yukarıdan görüntüsünü parçalar halinde çeken dijital makinanın çektiği fotoğrafları, karanlık odada ya da dijital ortamda birleştirip görülen tüm alanının fotoğraflanmasını sağlanabilmektedir.

Panoramik fotoğraf nasıl çekilir?

Günümüzde birçok dijital fotoğraf makinasında panorama modu bulunuyor. Bu da kolayca bir alanı panoramik fotoğraflamaya olanak sağlamaktadır. Peki bu çekimi nasıl yapılır? Öncelikle makinayı panorama moduna alıp çekilecek alanın uygun bölümünde sabit bir yere koymak gerekir. Makine üç kare çeker, her bir kareden sonra dikkat edilmesi gereken ekrana gelen kareye göre hizalama yapmaktır. Makinanız sizin hizalamanıza göre çektiği üç kareyi tek bir kare olarak birleştirir.

Panoramik fotoğraf çekerken nelere dikkat edilmelidir?

Panoramik fotoğraf çekerken dikkat etmeniz gereken birkaç husus var. Bunlardan ilki çekim yapacağınız makineyi auto moduna getirmeniz. Makinanız bu modda iken gereken bütün ayarları kendisi yapacaktır, böylelikle daha iyi bir sonuç alınır. Çekim esnasında makinanızın ayarlarını değiştirmemeniz de önemlidir. Aksi taktirde çekilen üç poz arasında görüntü ve derinlik farkı olacaktır ve uygun birleştirme elde edilemeyecektir. Çekim yaparken ışık da dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.

panaroma

Güneşin tam tepede olduğu saatlerde ya da çekim yapacağınız yeri karşınıza aldığınızda güneşin arkanıza geldiği saatleri tercih etmeniz eşit miktarda ışık kullanmanızı sağlayacaktır. Çekeceğiniz fotoğrafta detaylar olması önemli. Makinanız fotoğrafları birleştirirken gördüğü detaylara göre birleştirme yapar. Bu yüzden çekilecek manzarada detay olmasına dikkat edilmeli. Birleştirme kısmında ise, makinanızla güzel bir çekim yaptıktan sonra uygun yazılımlarla bilgisayarınızda bu üç fotoğrafları birleştirebilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç