Pampa nedir?

Güney Amerika'da bozkırlara verilen addır. Toprakları verimli olur. Fakat kuraklık yüzünden ağaç yetişmez. En önemli bitki örtüsünü yüksek otlar teşkil eder. Fakat sulama yapılan pampalardan çok iyi ürün elde edilebilir. En önemli pampalara Arjantin'in orta kesimlerinde rastlanır. Bu bölgelerde bol miktarda hayvan yetiştirilir.

En başta sığır yetiştiriciliğinin yapıldığı, Arjantin'in tarımının çekirdek toprağını oluşturur. Tüm yıl boyunca düzenli olarak yağmur alan doğuda nemli pampa ile batıdaki kuru pampa, Monte'nin çalılık steplerine geçiş ile ayırt edilir. Dağ sırası Sierras Pampeanas, bu geçiş bölgesinde bulunur. Pampa iklimi ılımandır. Doğuda yaz ile kış arasındaki ısı farkı, denize yakınlıktan dolayı görece düşüktür.

Batıda ise karasal iklim karakteri kazanarak, sıcak yaz ve görece soğuk ve çok kurak kış oluşur. Batıdaki bazı dağlar hariç, düz, yer yer bataklık bir “çayır” alanıdır. Fiziki koşullarıyla yer yer bazı ayrılıklar göstermekle birlikte genel olarak çok önemli bir tarım ve hayvancılık bölgesidir ve Arjantin ekonomisinde önemli yeri vardır.

Avrupa ve Asya otlaklarına step, Güney Amerika otlaklarına pampa, Afrika ve Avustralya otlaklarına ise savana denir. Otlaklar hayvan çiftlikleri kurmak için oldukça uygun yerlerdir. Çünkü inek ve sığır gibi hayvanların beslenmesi için çok uygun olan otlaklardaki bitkiler yense bile hızla büyümeye devam eder.

Ayrıca otlaklar mısır ve buğday gibi tarım ürünleri yetiştirmek için de oldukça elverişlidir. Kuzey Amerika otlaklarında yaşayan en yaygın hayvan türü bufalolardır. Savanada yani Avustralya otlaklarında koala, kanguru, emula ve kokaburralar yaşarken Afrika otlakları ise hayvan türleri açısından oldukça zengindir. Afrika otlaklarında filler, aslanlar, zürafalar, antiloplar vs. yaşar.

Pampa kelimesinin cümle içerisinde kullanımı

"Arjantin'deki pampa bölgerinin tarımda ürünlerindeki verimliliği oldukça yüksek."

Sözlükte pampa ne anlama gelmektedir?

Güney amerika'daki bozkırlara verilen ad.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç