PageRank nedir?

PageRank, Google‘ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği değeri gösteren basitleştirilmiş olarak 0'dan 10'a kadar olan bir değerdir. Bu değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişir. Pagerank, değer olarak sitenizin google tarafından arama sonuçlarında sıralanmasını ve Google tarayıcısının sitenizi indeksleme  sıklığını etkiler.

Google Arama motoru, Stanford’da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1998 yılında kurulduğunda, arama sonuçlarını patentli PageRank™ tekniği üzerine geliştirdiler. Bu yüzden PageRank™ patenti de Google’a değil Stanford Üniversitesi’ne aittir.

Sayfa değeri, sitenin doğal yapısına ve link içeriğine uygun olarak sitenin değerinin bir göstergesidir. Google, bir linki a sayfasından B sayfasına, B sayfası için A sayfasını kullanarak bağlar. Aynı zamanda sayfanın hakkının yenmemesi için bazı içerik analizleri de yapar. Kendisini “önemli” yapan kriterlerde iyi yerlerde olan bir site önem sıralamasında diğer sitelerin üzerine çıkacaktır. Yani bir sitenin Google Arama sonuçları sıralamadaki yeri onun için önemli olan birçok kriterlerin birleşimi sonucunda belirir.

Google, aynı zamanda spam amaçlı siteleri Google Ban ile cezalandırıp tüm indekslerini silerken, yeni açılan sitelerinde hızlı bir şekilde arama sonuçlarında yükselmesini engelleyen Google Sandbox sistemlerini de kullanmaktadır. Sandbox’a giren bir site 3-6 ay boyunca ne kadar iyi olursa olsun, Google tarafından denenir ve belirli bir sürenin sonunda arama sonuçlarında daha iyi bir yere getirilir.

Ancak site sıralamasını etkileyen tek parametre PageRank değildir. Site sıralamasını esasen “alakalılık” ve “önemlilik” değerlerini kombine etmeye çalışan Google algoritması için de Topic Sensitive Page rank olarak tartışılan kavramın etkili olduğu düşünülmektedir.

Pagerank sitelere verilen kalite puanıdır. Bu kalite puanı sitenin özgün olmasıyla, sitenin açılış tarihinin eski olmasıyla, yada pagerank' ı yüksek bir siteden link almanızla artabilir. Genelde internet site sahipleri pagerank' ı yüksek sitelerden para karşılığı link almaktadırlar. Bu sayede siteleri google' da anında indexlenir ve üst sıralara çıkma şansı yakalarlar. Her ne kadar etik bir davranış olmasa da çoğu zaman başarılı sonuç alındığından bir çok webmaster bu işlemi uygular.

Link geliştirme (Link building)

Sitenizi dizinlere ekleme, bookmarking sitelerine ekleme, sosyal paylaşım modüllerini sitenize adapte edip linklerinizin sosyal ağlarda paylaşılmasını sağlama, forumlara ve bloglara otomatik linklerinizi koyan programlar satın alma ya da bu programlarla para karşılığı hizmet veren kişilerden paketler satın alarak linklerinizi eklettirmek ya da etik olmayan bu işlere hiç bulaşmayarak kaliteli bir site yapmak ve insanların sizin sitenize link vermesini sağlamak gibi linklerinizi geliştirmek için onlarca yol vardır, size en basitinden şöyle bir servisin kullanımını anlatalım; http://www.onewayseolinks.com/click?id=48088107 bu siteye üye olduktan sonra solda add Project linkine tıklayın ve sitenizi ekleyin. Bu sayede sizin yerinize pagerankı 3-4-5 olan sitelere ekleme yapacaklar. Size verecekleri referans linki ile 3 farklı kişi üye olursa pagerankı 6-7-8 olan sitelere ekleme yapıyorlar.

Kaynakça

http://webtasarimci.web.tr/2011/06/pagerank-nedir-pagerank-nasil-yukseltilir/

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç