Oyuncak nedir?

Oyun araçlarına verilen umumi ad. Oyuncakların tarihi çok eskilere dayanır. Oyuncaklar, milletlerin kültürlerine ve geçirdikleri tarihi çağlara göre büyük farklılıklar arzeder. Teknik bakımdan da basitten, asrımızın en kompleks oyuncaklarına kadar uzanan bir sıralamaya tabi tutulan oyuncakların bilinen en eski çeşiti toptur. Günümüzde müzelerde teşhir edilen ve ne olduğu hakkında kesin bir hükme varılamayan parçaların bir çoğunun, devirlerinin oyuncakları olduğu kabul edilmektedir.

Oyuncakların en önemli maksadı, oyun çağı çocuklarının gerçek hayata kolayca intibakını sağlamaktır. Yetişkinlerin günlük hayatta kullandıkları bütün araç ve malzemelerin küçük ve basit örnekleriyle oynayan çocuklar, farkında olmadan kendilerini hayata hazırlamaktadır. Kısaca söylemek gerekirse hem eğlenmekte hem de öğrenmektedirler.

Oyuncak yapımında bugün en ileri seviyede bulunan ülkeler arasında ilk sıraları Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ve Batı Avrupa ülkeleri almaktadır. Eskiden evlerde, küçük atölyelerde yapılan basit oyuncaklar, artık yerlerini elektronik oyuncaklara bırakmışlardır. Çocukların erkek, kız olmasına ve yaşına göre oynadığı oyunlar farklılık göstermektedir. Günümüzde, zekayı geliştiren, çocuğu yeni bir

şeyler yapmaya alıştıran oyuncaklar tercih edilmektedir.

Sözlükte "oyuncak" ne demek?

1. Oynayıp eğlenmeye yarayan her tür nesne ya da araç.
2. Önemsiz ve kolay iş.
3. Başkalarınca bir araç gibi kullanılan, hiçe sayılan, güçsüz kimse.

Cümle içinde kullanımı

Çocuğun elinde oyuncak bir köpek.
- B. Felek
Çocukken oyuncaklar içinde en çok uçurtmaları sevmiş olduğumu hatırlıyorum.
- A. Ş. Hisar

Oyuncak kelimesinin ingilizcesi

adj. toy
n. toy, plaything, putty, sport

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç