OTG nedir?

OTG’nin tam açılımı On-The-Go, yani özgün bir çeviriyle iş başında diyebiliriz.

OTG desteği sayesinde, telefon kullanıcıları USB üzerinden diğer cihazlara hızlıca bağlanabiliyor. Bir kablo vasıtasıyla bağlanan telefonu ana platform olarak kullanabiliyor ve OTG kablosunu, istediğiniz cihazla bağlıyorsunuz. Saniyeler içerisinde telefon ekranında, bağlanan cihazın dökümanları listeleniyor.

OTG, esasında bir ucu dişi USB, diğer bir ucu da erkek microUSB bağlantısından oluşan basit bir kablo. Bu kablo sayesinde cihazımıza USB arayüzünden modem, taşınabilir disk, fare, klavye, oyun kumandası gibi pek çok aparatı bağlayabiliyorsunuz.

Kısacası akıllı cihazınız, USB çıkışına sahip olmuş oluyor. Flash bellekler, SD card okuyucular, kameralar, taşınabilir hard-diskler hatta diğer telefonlar OTG aracılığıyla bağlanabiliyor. Bilgi paylaşımı dışında takacağınız mouse ya da klavye ile de işlerinizi kolaylaştırabiliyorsunuz.

OTG güvenl mi?

OTG çok kullanışlı bir özellik olsada eksi yanlarıda bulunuyor. Android cihazınız OTG’yi destekliyorsa herhangi bir micro USB otg ile cihaza takıldığında tüm verileriniz önünüze listelenecektir. Özel resimleriniz, videolarınız veya önemli dosyalarınız görünecektir. Başka bir kişi gizlice micro usb otg ile cihazınıza hızlı bir şekile erişerek dosyalarınızı kopyalayabilir. Yada daha kötüsü USB üzerinden virüs bulaşması yüksekle ihtimaldir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç