Oreo nedir?

Oreo Amerikan nabisco'nun ilk 1912 yılında piyasaya sürdüğü çikolatalı, kremalı kurabiyenin adıdır.

Milka, Jacobs, Cadbury gibi yiyecek ve içecek markalarının üreticisi Mondelez International, 21. yüzyılın en çok satan bisküvisi Oreo Amerika’da 1912 yılında piyasaya sürülen ve yapılan araştırmalara göre her 10 aileden 9’unun tercih ettiği bilinmektedir.

Oreo, gelecek yüzyılda görmek istenilen ürünler araştırmasında, %86 gibi yüksek bir oyla gazeteden sonra ikinci sırada yer aldı. Tüm dünyada “Döndür Aç, Kremasını Tat, Süte bandır” sloganıyla tanınan Oreo’nun satışı artık Türkiyedede süper marketlerde yapılmaktadır.

Dünyada nereye giderseniz gidin mutlaka bulabileceğiniz en meşhur abur cuburlardan biri olan Oreo, 6 Mart 1912'de New York Manhattan'da açılmasından itibaren bugünlere kadar dünyanın en bilinen kurabiyelerinden biri oldu. Şu anda dünyada hergün 95 milyon Oreo, 100'den fazla ülkede satılıyor. Her sene 1.5 milyar dolarlık gelir elde ediyorlar.

oreo

Kraft Food'a göre, erkeklerin %84'ü, kadınların ise %59'u Oreo'yu iki parçaya ayırmadan yemiyor. Oreo isminin nereden geldiğini kimse bilmiyor. Kraft Foods kurumsal arşivcisi Becky Tousey, ismininde bulunan “re”nin ingilizce krema olan creme'den, bulunan “o”ların ise ingilizcenin çikolatası “chocolate”tan geldiğini düşünüyor.

Bazıları da isminin, kurabyeler ilk yapıldığında kubbeyi andırdığı için antik yunancada dağ anlamına gelen “oros” kelimesinden geldiğini savunuyor. Bazıları ise ilk çıktığı zamanlarda altın paketlere sahip olduğundan Fransızca'da altın anlamına gelen “or”dan geldiğini söylüyor.

Çin'de bu bisküvilerin Yeşil Çay'lısı, portakal ve mangolusu, ahududu ve yaban mersinli olanlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz Arjantin'de yarı sütlü ve muzlusunu, Meksika'da 3 değişik çikolatadan yapılanı bulabilirsiniz. Klasik Oreo'lar %71 oranında çikolata ve %29 oranında krema içeriyor.

Kurabiyeler çıktıktan sonra, New York'ta bir sokağa “Oreo Way” yani Oreo Yolu adı verilmiş. Bir Oreo'nun yapılması, 59 dakika sürüyor. Oreo hayranlarından biri bisküvilerin tasarımından ilham alarak logar kapağı yaptı. Biri ise bisküvileri ayırarak aşağıdaki gibi farklı modeller yapıyor.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç