Opossum

Keseli memeli hayvanların bir türüdür. Evrim merdiveninde ornitorenk ve ekidne'den bir basamak yukardadır. Yavrularını canlı doğurur, ama bu yavrular tam gelişmiş halde değildir. Çoğunlukla Okyanusya'da yaşarlar. Orta ve Güney Amerika'da yaşayan türleri de vardır. Çok çeşitlerine rastlanmıştır: «Virginia opossumu», «Yapok», «dört gözlü opossum», «yünlü opossum» ve «fare opossum» başlıcalarıdır.

Anavatanı Amerika Kıtası’dır. Özellikle Doğu Kanada ve Meksika arasında uzanan ormanlarda yaşar. Günün çoğunu ağaçlarda geçirir. Uzun burnu, gelişmiş kulakları, at tüylü, uzun, pul pul, kolayca kıvrılan kuyruğu vardır. Kuyruğunun uzunluğu 40 cm’yi bulur. Boyu ise 50-55 cm arasındadır. Belirgin bir kesesi vardır. Bazı türlerde ise kese yerine yalnızca bir deri kıvrımı bulunur. Ayakları beş parmaklıdır.

Birinci parmak dışındaki öteki parmaklar tırnaklıdır. Genellikle meyve, bezen de kuş ve küçük hayvanlarla beslenen, geceleri, dolaşan bir hayvandır. 15 günlük bir gebelik sonunda 5 ile 10 arasında yavru doğurur. Yeni doğan yavrular çok küçüktür ve doğar doğmaz annesinin kesesine tırmanır. Kesede üç ay kaldıktan sonra bir süre de annesinin sırtında yaşamını sürdürür. Postunun rengi beyaz-siyah karışımıdır.

opossum

Eti sarımsak gibi kokmasına karşın yerliler tarafından yenir. Kürkünden yararlanılır. Gutemala ve Brezilya’da hem karada hem suda yaşayan su opposumu, Meksika ve Ekvador’da yaşayan yünlü opussum, Peru’da yaşayan siyah omuzlu opossum, Venezuela’dan Peru’ya kadar uzanan bölgelde yaşayan sıçan opossum türleri de bulunmaktadır.

Virginia Opossumu (Didelphis virginiana)  hem Kuzey, hem de Güney Amerika'da rastlanılan bir hayvandır. İskoç bilim adamı ve yazar Robert Kerr tarafından sınıflandırılmıştır. Opossum ismi, Kuzey Amerika yerlileri dilinde "Wapathemwa" olarak anılır. Manası "Beyaz Hayvan" demektir. Virginia Opossumu ilginç bir hayvandır.Gecenin karanlığında soğuk, nemli ormanlarda ve bataklıklarda dolaşanlar, bazen Opossum'a rastlarlar.

Opossum ani bir tehlikeyle karşılaşınca paniğe kapılır ve o zaman bedeni geçici bir felce uğrayarak, sanki komaya girer. Bu panik anında bedeninin verdiği bir tepkimedir. Görünüşü tıpkı ölü gibidir. Bir nevi ölü taklidi yapıyormuş gibi gözükürler. Tehlike geçince kendilerine gelirler ve o bölgeden uzaklaşırlar. Tehlike anında beyne giden kan damarları sıkışır ve bir nevi kataleptik transa girerler.

Yaşam ve Beslenme

Virginia Opossumu, hemen her tür yiyecek ile beslenir. Kökler, meyveler, böcekler ve küçük memeliler günlük gıdalarıdır. Bu arada kemirici hayvanlarla da beslendiklerinden, çiftçilerin yardımcıları da sayılırlar. Fakat geceleri samanlıklara girerek, yuvalardaki yavru kuşlara ve yumurtalara musallat oldukları için çiftçileri de bazen kızdırırlar. Bu hayvan en çok Birleşik Amerika'nın güneyinde, eti ve kürk piyasasında değeri olan postu için avlanır. Avustralya'nın  Kuskus hayvanları ile akrabadırlar. Doğada düşmanı çok olan (insanlar ve diğer yırtıcılar) Opossum, pek ender olarak yaşlanarak ölür. Hayatı en çok 7 yıl sürer.

Yılda bir kere yavrular. Dişi bir defada yirmi kadar yavru doğurur. Bunların her biri, bir arı kadar miniktir. İlk dünyaya gelen yavrular, kendilerine bir meme başı bularak oraya yerleşirler. Bu yavrular yerlerine üç hafta süreyle bağlı kalacaklardır. Geç doğanlar ise meme bulamazlar ve ölüme mahkum olurlar. Hayatta kalan yavrular çabuk gelişirler. Bir hafta içerisinde doğumdaki hallerinin on misli büyümüş olurlar. Annenin kesesine sığamayacak kadar irileşince, onun sırtına tırmanırlar. Burada iki aylık oluncaya kadar kalırlar. Ondan sonra da başlarının çaresine bakabilecek hale gelmiş olurlar.

Yetişkin Virginia Opossumu, ortalama olarak evcil bir kedi büyüklüğündedir. Burnundan kuyruğunun ucuna kadar uzunluğu 60 cm civarındadır. Buna karşılık bacakları kedininkinden kısa, burnu ise daha uzundur. İri kara gözleri, beyaz yüzünün ortasında pırıl pırıl parlar. Diğer kara memelilerinden daha fazla sayıda dişi vardır. Grimsi beyaz renkteki vücudu aşağı yukarı 4 kilo ağırlığındadır. Bu bedenin sonunda 25 cm'lik tüysüz bir kuyruk bulunur.
Uzun ve pullu kuyruğunda maymundaki gibi kavrama kabiliyeti vardır. Opossum bu kuyruğunu, bir kucak yaprak taşımak, veya bir dala asılmak için beşinci bir el yerine kullanır.

Amerika Opossumu, batı medeniyetinin tanıdığı ilk keseli hayvan olmuştur. 1500 yılında İspanyol kaşif Pinzon tarafından ilk defa görülmüştür. Sonrasında İspanya Kralı Ferdinand ile Kraliçe İsabella'nın sarayına götürülünce çok ilgi uyandırmıştır. Opossum gibi bir hayvanın, İspanyol halkını hayretler içinde bırakmasına şaşmamak elde değildir. İspanyollar, bu yeni tanıdıkları hayvanı; tilki yüzlü, maymun kuyruklu, yarasa kulaklı ve insan elli korkunç bir canavar olarak tarif etmişlerdi. Dediklerine göre, karnının üzerinden aşağı sarkan ve annenin yavrularım taşımasına yarayan ikinci bir karnı vardı. Tabii bu bir rivayetti. "Akıllara Durgunluk Veren Anne" sözü, Opossum'u ilk gören İspanyollar'dan kalmadır.

opossum ne demek?

İngilizce bir kelime olan "opossum" Türkçe'de;

İsim olarak kullanıldığında; "opossum, keseli sıçan" anlamına gelmektedir.

Opossum kelimesinin diğer dillerdeki anlamlarına http://nedir.dictionarist.com/opossum bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç