Operet nedir?

Hafif konulu, şarkılı ve konuşmalı, eğlenceli veya alaycı bir tiyatro türüdür. Operet, özellikle 19. yüzyılda, opera buffa'nın bir değişik tarzı olarak gelişmiştir. Modern operetçiliğin babası olarak F. Herv ve Offenbach sayılırlar. Viyana ekolü mensubu Franz Lehar ve Strauss'lar, bütün dünyada büyük başarı kazanan operet eserlerini, Viyana valslerinin tatlı melodileri sayesinde sevdirmişlerdir. Bugün ise Amerika'da daha modern bir anlayışla çalışılmakta, Amerikan operet sanatçıları kaynaklarını özellikle müzikhollerde aramaktadırlar.

Operet türü Türkiye'de eski bir geçmişe sahiptir. 19. yüzyılda İtalyan operet topluluklarının İstanbul turneleri, bu türü halkımıza da sevdirmiştir. Bu arada Ekrem Reşit Rey'in güftesini yazdığı, Cemal Reşit Rey'in de bestelediği Lüküs Hayat, Saz Caz, Uç Saat ve Deli Dolu operetleriyle Muhlis Sabahattin'in «Ayşem» operetleri çok tutulmuştur.

Operetin habercisi, Almanların “Singspiel” denilen şarkılı oyunlarıdır. Mozart’ın Sihirli Flüt ve Saraydan Kız Kaçırma gibi operalarıyla sanat müziği katına yükselen “Singspiel”ler, Offenbach, J. Strauss, F. Lehar gibi eğlence müziği bestecilerinin operetleriyle halk müziği katına inmişlerdir. Gümümüzde operetin en yaygın ve ünlü biçimi Amerikan musical commedyleri ya da musicalleridir. Türkiye’de Cemal Sahir, Batı operetlerinin uyarlamalarıyla, Muhlis Sabahattin Ezgi ve Cemal Reşit Rey bu alandaki eserleriyle ön plana çıktılar.

Opera ve Operetin farkları

Bir başka açıdan bakıldığında Operaların bestelenmiş sözleri olan bir tiyatro türü, Operetin ise bestesiz sözlerden oluştuğu görülür. Operalar yüksek zümreye hitap ederken operetlerin halkın beğenilerine ve halkın zevkine hitap ettiği söylenebilir. Operalar Tragedyaların müzikli hali Operetler ise halka hitap eden yönleri, eleştiri, hiciv ve komedi ile ilgili konular içermesinden dolayı komedinin müzikli hali olarak nitelendirilebilir.

operet

Olay ve kişilerin özelliklerinin sınırı çok belirgin olmadığından opera komikle ayrımını çizmek zordur. Operet, Fransa'da İkinci İmparatorluk boyunca Paris'te çok tutulan bir eğlenceydi. En önemli temsilcisi J. Offenbach'dır. Viyana'da 1870'lerde daha duygusal ve sıcak melodikliğe dayanan yeni bir operet tipi ortaya çıktı. Bu okulun temsilcisi J. Strauss (oğul), F. von Suppe ve K. Millöcker'dir. Giderek yergisel özelliğini yitiren operet, yumuşak müziğiyle müzikal komediye dönüştü. Viyana'da F. Lehar, O. Straus bu türde eserler verdiler.

Türkiyede Operet

Operet, Türkiye'de 19. yüzyıl'ın ikinci yarısı ve 20. yüzyıl'ın ilk yarısında yaygın bir tür oldu. Operet besteleyen ilk müzikçi Dikran Çuhacıyan Efendi oldu. özellikle Leblebici Horhor operetiyle yaygın bir ün kazandı. İsmail Hakkı Bey, doğu müziği sistemleri içinde operetler besteledi. Daha sonra Dr. Suphi Ezgi, Hasan Ferit Alnar, Muhlis Sabahattin Ezgi, Cemal Reşit Rey bu türden örnekler verdiler.

Sözlükte "operet" ne demek?

1. Eğlenceli, hafif konulu, içinde bestesiz konuşmalar bulunan sahne yapıtı.

Cümle içinde kullanımı

Bizim, operetlerimiz cinsinden bir sürü halk tiyatroları var.
- H. Taner

Operet kelimesinin ingilizcesi

n. operetta
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç