Opc nedir?

Opc kısaltmasının 3 farklı anlamıbulunmaktadır. Şimdi bu anlamları inceleyeceğiz.

Bir araç modeli olarak Opc nedir?

Opel bir Alman araba firmasıdır. Ülkemizde olduğu gibi tüm dünya'da da oldukça tutulan araba markalarından birisidir.

Opc ise Opel'in bir araç modelinin ismidir.

Opc; Opel'in son kullanıcılara sunduğu tamamen yüksek performansa dayalı olarak ürettiği ve sportif bir görünüme sahip spor araçlarına verilen isimdir.

Açılımı "Opel Performance Center" dır. Türkçe'de "Opel Performans Merkezi" anlamına gelmektedir.

Opc modellerinin tümü; daha sportif bir tarz, ayırt edici dinamik renkler, yolda daha detaylı ve daha agresif bir duruş ile aerodinamik Opc gövde tarzının yanı sıra dikkatleri üzerine çeken ayırt edici Opc jantları sunar.

Bir Opel Opc sürücüsü aracını kendi zevk standarlarına uyması için özel olarak tasarlayabilir. Kokpit bir performans sürücüsünün cennetidir. Opc özel araç paspaslarından siyah tavan döşemesine, deri Opc direksiyondan alaşım pedallara kadar her özellik kendinizi iyi hissetmeniz için tasarlandı. Opc deri direksiyon simidi ile optimum yol hissi aktarılır bu, gerçek bir spor otomobilin temel niteliğidir.

Opel'in Astra, İnsignia, Corsa modellerinin Opc versiyonları bulunmaktadır. Hangisini seçerseniz seçin en üst düzey sürüş memnuniyeti için keyif verici bir performans söz konusudur. Ayrıca 6 vitesli manuel veya otomatik şanzımanlar Opc spor şasisine ve motor kombinasyonuna özel olarak uyarlanmıştır.

Yüksek performans, yüksek kalite ve etkileyici tasarım her Opc modeline ve ürününe kişisel özelliğini vermektedir. Opel Performans Merkezi’ndeki uzmanlar tarafından kışkırtıcı sürüş heyecanı ve kişisel deneyim vermesi için tasarlanmıştır.

Endüstriyel otomasyonda Opc ne anlama gelmektedir?

İngilizce "Interoperability Standart for Industrial Automation" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olan Opc, Türkçe'de  "Endüstriyel Otomasyon için birlikte çalışabilirlik standardı" anlamına gelmektedir.

Opc (Ole for Process Control) gerçek zamanlı verinin iletişimi için oluşturulmuş bir standartdır. Özellikle endüstriyel otomasyon sistemlerinde kullanılan PLC, sensör, aktüatör gibi aygıtların SCADA sistemleriyle olan ietişimi için kullanılmaktadır.

Opc sunucusu; Opc sunucusu Opc standartına uymayan iletişim sistemini Opc standartına çeviren bir protokol çeviricisidir. Başta PLC'ler olmak üzere pek çok aygıt için Opc sunucuları (Opc Server) geliştirilmiştir.

Opc birleşik mimari; İlk Opc standartları Microsoft COM üzerine kurulmuştu. 2010 yılından sonra, Opc Foundation Opc UA (Unified Architecture) spesifikasyonlarını yayınlamaya başlamıştır.

Opc UA aşağıdakileri amaçlamaktadır:

1. COM yerine Web servisleri ve SOA (Service Oriented Architecture) mimarisi,

2. Opc data modellerinin (DA, A&E, HDA ...) tek bir servis modeli altında toplanması.

3. Microsoft dışındaki gömülü aygıtları da içeren platformlarda da uygulanabilmesi.

4. Daha yüksek seviyede yapılandırılmış veriye güvenilir ve verimli erişilmesi

Opc’den önce her aygıt üreticisi kendine özgü bir iletişim sistemi tanımlıyordu. Örneğin her PLC (Programmable Logic Control) üreticisinin, HMI (Human Machine Interface) ile iletişim kurmak için kendine özgü bir sistemi vardı. Bu durumda bir HMI geliştiren bir yazılım firması geliştirdiği yazılımı her farklı PLC marka ve modeli için özelleştirmek zorunda idi. Opc iletişimi standart hale getirmekte, böylece, örneğin HMI yazılımı bütün PLC’ler için standart olarak geliştirilebilmektedir.

Pazarlamada Opc ne anlama gelmektedir?

İngilizce "operation people contact" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olan Opc kavramı pazarlamada da kullanılan bir kelimedir.

Opc (operation people contact); Otellerin devre mülk veya devre tatil amaçlı pazarlamalarında insanlarla ilk muhatap olan kişilere verilen isimdir.

Opc (operation people contact)'ler prim usulü çalışırlar. Opc (operation people contact)'ler kna kabiliyeti yüksek kişilerdir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç