Opak madde nedir?

Opak; donuk, mat şeffaf olmayan anlamına gelmektedir. Opak madde; saydam olmayan maddelere yani ışığı geçirmeyen maddelere denir.

Opak maddeler; ışığı geçirmeyen maddelerin genel adıdır. Bu maddeler üzerine düşen ışığı geçirmezler. Bu tür maddelerin ön tarafından bakıldığında arkadakiler görülmez.

Demir, ahşap kapılar, duvarlar, kağıt bu tür maddelere örnek olarak verilebilir. Opak maddeler, üzerine düşen ışığın büyük kısmını tutar, çok az kısmını da yansıtırlar ve geçirirler. Bu tür maddeler şeffaf değil, mat ve donuktur.. Maddeler ışığı geçirme durumlarına göre sınıflandırılır. Opak maddede bu sınıflardan biridir.

Opak madde, sanayi alanında kullanılan kimyasal maddelerle söz konusu maddeye verilen bir nitelik olarak maddenin saydam, şeffaf ve parlak hale gelmesinin engellenerek donuk ve net bir renge sahip olmasıdır. Opak maddeler, ışık, ısı ve dayanıklılık açısından Opak hale getirilir ve kullanımı amaçlanan alanlara özel olarak geliştirilir.

Opak maddeler, günümüzdeki elektronik aletlerde, otomobillerde, ev eşyalarında, ofis araçlarında ve bunun gib daha pek çok alanda kullanılırlar.

Opak maddelere örnek

1. Odun
2. Karton
3. Ağaç
4. Taş
5. Tahta
6. Tuğla
7. Kitap

Opak boya nedir?

Opak Boya, ışığı yansıtmaması ve sürüldüğü alana ışık ve sıvının nüfuz etmemesi için geliştirilmiş, alternatiflerine göre uygulaması çok daha kolay olan sıvı boyallardır. Opak Boya, arzu edilen alana püskürtülerek uygulanır. Opak Boyalar, ışığı yansıtmadığı için parlamaz, yüksek kontraslı renkler ihtiva etmez ve alternatiflerine göre çok daha ekonomiktirle.

Opak Boyanın alternatifi olan Metalik Boyalar ise içerisinde barındırdığı metal ya da muadili partiküllerle parlaklık sağlar ve ışığı yansıttığı için ısınımı düşürürler. Opak Boyalarda, Metalik boyaların ısı yansıtma avantajını elde etmek için yüzeyine vernik vurularak ışığın yansıtılması sağlanır.

Dış bağlantılar

Opak nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç