Opr. Dr. ne demek?

Opr. dr. kısaltması İngilizce "Operator Doctor" kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Operator doctor, Türkçe'de "Operatör Doktor" anlamına gelmektedir.

Tedavi sanatlarında pratisyen, tıp fakültesi, dişçilik ve veterinerlik bölümlerinden derece alıp devlet tarafından uygulama (hekimlik) yapabilmek için lisans almış kişilere "doktor" denir.

Opr dr; Cerrahi tıp bilimleri uzmanına denir. Opr. dr.'lar Tıp fakültesi mezunudurlar. Opr. dr.'lar hastalara cerrahi müdahalede bulunabilirler.

Op. Dr. mi Opr. Dr. mi?

Türk Dil Kurumu Operatör kelimesi için Opr. kısaltmasının doğru olduğunu göstermektedir.

kaynak: TDK kısaltmalar dizini

Nasıl Opr. Dr. olunur?

Bir öğrenci üniversite sınavı kazandığı takdirde doktorluk mesleğini seçerse 6 yıl yükseköğrenim görürler bu yükseköğrenimin sonunda mezun olduklarında pratisyen doktor olarak anılırlar.

Mezuniyetlerinin Tc sağlık bakanlığı tarafından tasdiklenmesi sonrası reçete yazma ve sağlık kurumlarında çalışma iznine sahip olurlar. Belirli bir alana yönelmek o alanda uzmanlaşmak isteyen doktorlar yılda iki defa yapılan nisan ve eylül aylarında "tıpta uzmanlık sınavı (tus)" a girerler.

Bu sınavı başaran sınava girenlerin yaklaşık %5-10'u pratisyen doktorlar uzmanlık anlarına göre 4 ila 6 yıl arasında uzmanlık eğitimi görerek uzman doktor olurlar. İlaç ile tedavi eden tıp doktorları pratisyen veya uzman, farketmez hekim başlığı altında anılırlar.

Ameliyat ile tedavi eden tıp doktorları cerrah başlığı altında anılırlar. Tabip ismi hekim ve cerrahları kapsayan tüm tıp doktorları topluluğunu betimler. Op dr "cerrahi işlem" yapan doktorlar'a verilen addır.

Opr. Dr. branşları

1. Göz hastalıkları

2. Kulak burun boğaz

3. Kadın hastalıkları ve doğum

4. Plastik cerrahi

5. Ortopedi

6. Üroloji

7. Genel cerrahi

8. Çocuk cerrahisi

9. Kalp ve damar cerrahisi

10. Beyin cerrahisi

11. Göğüs cerrahisi

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç