Ombre ne demek?

Ombre Fransızca bir kelime olup Türkçe gölge anlamına gelmektedir.

Halk arasında ombre genellikle saç modeli olarak kullanılmaktadır. Bu da demek oluyor ki ombre saç modeli aslında gölgeli saç modeli demektir.

Fakat yurtdışında ombre saç madeli denildiğinde sadece saçların ucunun boyanma işlemi akla gelmektedir. Saçların ucunun açık ya da koyu renge boyanmış haline ombre saç modeli denilmektedir. Ülkemizde ise bu işlem uzun zamandan beri yapılmaktadır.

Tabi ki ülkemizdeki ismi farklı olduğu için bunu pek kimse bilmemektedir. Ülkemizde ombre saç modelinin karşılığı krepe balyaj boyama tekniğidir. Ombre saç modellerine baktığımız zaman saçların uçlarına yapılmış ışıklandırma işlemine ombre saç modeli deniliyor.

Her ombre saç modeli aynı olacak diye bir kural yok tabi.Her kuaförün el işçliiği farklı olduğu için farklı ombre saç modelleri ortaya çıkmaktadır. Ombre saç modeli aslına bakarsanız o kadar da dar bir alan değildir. Örneğin yurtdışında sarı saçın uçlarına yapılan siyah boyama tekniğinide ombre saç modeli denilebiliyor.

ombre

Bazı ombre saç modellerinde diplere çok ince balyajlar atılıyor. Atılan bu balyajlar sayesinde uçlara doğru daha keskin bir geçiş sağlamasını engelliyor. Bu da ombre saç modelinin daha doğal olmasını sağlıyor. 2000li yılların başında oldukça yaygın olan ombre saç modeli doğal olarak saç uçlarının güneşten veya boya ile açılması ile oluşmuştur.

Gölgeli saç saçın tümüne uygulandığı gibi sadece uçlarına da uygulanabilir. Ancak yurt dışında saçın uçlarına uygulanan şekline ombre denildiği için artık ülkemizde de ombre saç denildiğinde uçlarına uygulanan gölge işlemini anlamamız gerekir. Yani saç uçlarının boya ile ışıklandırılması işlemidir.

Ancak açık renk bir saçın uçlarına koyu renk veya siyah boyama işlemine de ombre diyenler var. Yine de koyu renkten açık renge doğru yapılan ışıltılı saç modeline ombre demek en doğrusu. Ombre saç uygulatmak istiyorsanız profesyonel bir kuaföre yaptırmanızı tercih ederiz. Çünkü oldukça zor ve incelik isteyen bir işlemdir.

Ombre hangi saçlara yapılır?

Uzun saçlarda ve kısa saçlarda yapılan boya işleminin yoğunluğu farklıdır. Uzun saçlarda uçtan dibe doğru daha fazla bir kısma, orta boy saçlarda saçın yarısına, kısa saçlarda ise sadece saç uçlarına uygulanır. Ombre işlemi her saç tipine uygulanabilir. Uygulanacak teknik saçın uzunluğuna göre ayarlanır.

Uzun saçların dörtte üçlük kısmına ombre uygulanabilir. Orta uzunluktaki saçların dörtte ikilik kısmına, kısa saçların ise yanlardaki uzun kısımlara ve uçlara ombre işlemi uygulanabilir. Her boy saça uygulanabilen renklendirme işleminde sadece sarı değil, yeşil, pembe, bal rengi gibi değişik renklerde de renklendirme yapılabilir.

Ombre saça zarar verir mi?

Diğer tüm boyama işlemleri gibi ombre balyajda da bir risk mevcuttur. Ancak bu durum kuaförün becerisi ile doğrudan ilgilidir. Ombre balyajda özel açıcılarla çalışılır. Açıcıların oranları, kullanılan açıcılar, saçta bekleme süresi, saçın yıpranma veya daha önceki gördüğü işlemler bu konuda çok önemlidir. O sebepten güvenilir bir kuaförün bu işlemi yapması tavsiye edilir.

Ombre nasıl yapılır?

Ombre balyajı bir kuaförde yaptıracaksanız özel üretilmiş yapışkan bantlar kullanılır. Bu bantlarla saçtan alınan bir tutamın alt ve üstüne bantlar yapıştırılır ve bant açıldığında saçın yarısı alt diğer yarısı üst banta yapışır. Bu saçlara hazırlanan açıcı sürülerek bat tekrar kapatılır.

Ancak bu iş profesyonelik gerektireceğinden evde uygulanması zordur. Bunun yanı sıra Loreal’in çıkardığı Ombre ürünü de mevcuttur. Bu üründe özel ombre fırçası ve pek çok renk seçeneği vardır. Evde yapacaklar için daha az risklidir.

Ombre saçların bakımı nasıl olur?

Ombre saçlı kimseler boyalı saçlardaki gibi yıkamalardan sonra saç kremi kullanmalıdır. Saç bakım maskesi kullanılmasında da yarar vardır. Banoyodan sonra saçınızı havlu ile iyice kurulayın. Kurulama işleminden sonra saçı sıktığınızda su damlamaması gerekiyor. Sonrasında avucunuza alacağınız herhangi bir saç maskesini avucuna sıkın ve iki avucunuzun arasında eritin.

Saçlarınızın ombre balyajlı yerlerine sürün. 5 ila 15 dakika kadar saçınızda bekletin ve daha sonra durulayın. Bu sayede hem balyajlı yerlerin bakımını yapmış olursunuz, hem de daha parlak ve doğal görünmesini sağlarsınız. Ayrıca kuru saçlar için de saçlarınızın ucuna argan yağı sürebilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç