Olta nedir?

Bir balık tutma aracıdır. Oltanın ucundaki çeşitli boylarda iğnelere bir yem veya tüy takılarak bunu balığa yutturarak yakalama esasına dayanır. Ayrıca yine uç tarafına genellikle kurşundan bir ağırlık konarak suya kolay girmesi sağlanır. Oltaların yakalanacak balığa göre çeşitleri vardır. Başlıcaları çapari ve kamış saplı oltalardır. Amerika'da otomatik olarak kullanılan oltalardan da yararlanılır.

Birçok amatör avcı bazen kancaya, bazen olta kamışına hatta bazen de makineye olta demiş, çoğu ise balık avcılığında balık avlamak amacıyla elimize aldığımız bütün elemanları içeren düzeneğe bilmeden yanlış ifadeyle olta demiştir.
Balık tutma amacını güden takoz, mantar yada kasnağa sarılmış ancak üzerinde hiçbir elemanı bulunmayan olta misinası yada ipten yapılmış düzenektir. Bu tarife göre herhangi bir araca sarılı boş bir ip veya olta misinasıdır.

olta

Eğer bir yere sarılı değilse buna kabaca olta misinası ya da olta ipi denir. Boş ana olta misinasına yani olta'ya önce bir olta fırdöndüsü takılır. Bunun görevi balığın olta misinasını dolaştırmamasını sağlamaktır. Olta fırdöndüsünden sonraki kısım avlanmayı yürüten kısımdır ki buna olta bedeni denir. Olta bedeninin kalınlığı olta kalınlığında yada 1 numara ince olmalıdır. Olta bedeninin üst ve alt uçunda birer halka oluşturulur. Bu halkalara kasa denir. Üstteki kasa olta ipinin ucundaki klipsli olta fırdöndüsüne bağlanır.

Alttaki kasa ise ağırlığın olta bedenine takılıp çıkarılması için kullanılır. Değişik derinliklerde avlanmak için en uç kısmına kurşun ağırlık ilave edilebilir yada yüzeyde av yapılacaksa en alta kanca en üste olta şamandırası ilave edilir. 
Takımların olta bedenlerine balık tutma amacı ile eklenen ve ucunda olta iğnesi bulunan kısa iplere köstek denir. Köstekler hangi takımın bedenine iliştirilmişlerse o isimle anılırlar. Paragat kösteği, çapari kösteği, yeldirme kösteği gibi. Köstek kalınlığı kesinlikle olta kalınlığından en az 1 numara ince olmalıdır.

Sözlükte "olta" ne demek?

1. Genellikle, bir olta takımının ava hazır bütününe verilen ad.
2. Balık avlamakta kullanılan, ucuna çengelli iğne takılı, en çoğu at kuyruğu kılından olan ya da naylon tellerden yapılmış iplik.

Cümle içinde kullanımı

Oltanın ucuna bir şeyler takılmış olmalıydı.
- T. Buğra

Olta kelimesinin ingilizcesi

n. fishing line, fishing rod, angle, fishhook
Köken: Yunanca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç