Olimpizm nedir?

Aralarındaki yakınlığı anlamamız açısından önce Olimpiyat nedir ona bir bakalım hemen sonrasında Olimpizm'i inceleyelim? Olimpiyat; Her kıtadan sporcuların katıldığı, Dört yılda bir yapılan uluslarası spor organizasyonudur diye tanımlayabiliriz.

Olimpizimse; Her kıtadan sporcuların bir araya gelip, barış ve kardeşlik duyguları içerisinde, sporun çoşkusunu yaşamalarını ilke edinen, vücut, zihin ve ruh niteliklerini dengeli bir şekilde birleştirmelerini sağlayan, bedene iradeye ve zihne özgü nitelikleri yücelterek dengeli bir biçimde bütünleştiren bu sayede birbirini anlayan ve saygı duyan insanların yer aldığı bir dünya yaratılması fikrini benimseten, spor olayının temel özelliklerinden hareketle, ortaya koyulmuş bir dünya görüşü ve bir yaşam anlayışıdır. Dahası Olimpizm bir yaşam felsefesidir.

Olimpizmin amacı nedir?

Olimpizm bedene iradeye ve zihne özgü nitelikleri yücelterek dengeli bir biçimde bütünleştirir. Olimpizm sporu kültür ve eğitimle kaynaştırarak çaba göstermenin iyi örneklerin eğitsel değerinin ve evrensel temel ahlak ilkelerine saygının verdiği mutluluğa dayalı bir yaşan biçimi yaratmayı amaçlar.

Olimpizmin amacı, sporun heryerde uyumlu insan gelişmesine hizmet etmesine sağlamak bu yolla insan saygınlığını titizlikle koruyan barışçıl bir toplumun yaratılmasında özendirici rol oynamaktadır. IOC’nin önderlik ettiği olimpik hareket çağdaş olimpizm düşüncesinden kaynaklanır.

Olimpik hareketin amacı dünya barışına ve daha iyi bir dünyanın yaratılmasına katkıda bulunmak üzere gençliği hiçbir ayırım gözetmeden ve birbirini anlamaya dostluk dayanışma ve Fair-Play anlayışına gerektiren olimpiyat ruhu içinde spor ile eğitmektir.

İç içe geçmiş 5 halka ile simgelenen olimpik hareketin etkinliği evrensel ve kalıcıdır. 5 kıtayı kucaklar bütün dünyadan sporcuları büyük spor şöleni olan olimpik oyunlarda bir araya getirerek doruk noktasına ulaştırır.

Olimpizmin ve sporun katkılarını anlatarak çocuk ve gençlerin spora katılmaya teşvik etmesi gereken kurum hangi kurumdur?

Olimpizmin ve sporun katkılarını anlatarak çocuk ve gençlerin spora katılımına teşvik etmek, olimpiyat oyunlarının dünyada barış kardeşlik ve mükemmellik kavramlarını nasıl geliştirdiğini göstermek ve olimpiyat oyunları organize etmenin ülke gençliğine ve kalkınmaya ne gibi katkılarda bulunduğunu anlatmak TMOK ( Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi) ‘nin görevidir.

Yorumlar

.... 22.02.2017
iyimiş
Cevapla
isimsiz 13.12.2016
çok güzel bir site.Beğendim
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç